Tänään tv:ssä: Vuoden 1988 Turhapuro-leffan ohjasi ensikertalainen – Uunoja siinä nähdään tuplaten

IMDb-arvosana 5,2.

17.8.2023 05:00

Tänään nähdään televisiossa vuonna 1988 valmistunut Uuno Turhapuro -komedia Tupla-Uuno.

Siististi pukeutunut ja muutenkin tuntemattomaksi naamioitunut Uunon näköinen tyyppi hankkiutuu toimitusjohtajan paikalle Tuura-konsernissa, joka lähtee uuteen nousuun ja kukoistukseen.

Uunoa esittävän Vesa-Matti Loirin lisäksi mukana uunoilussa on tutut nimet Simo Salminen, Spede Pasanen, Marjatta Raita, Tapio Hämäläinen ja Marita Nordberg,

Ohjauksesta vastaa ensikertalainen Hannu Seikkula. Ensimmäiset yksitoista Uunoa ohjasi Ere Kokkonen, mutta sen jälkeen ohjaajaksi siirtyi tuottaja Spede Pasanen elokuvassa Uuno Turhapuro kaksoisagentti (1987).

Vuoden 1988 Tupla-Uunossa Pasanen pestasi kameran taakse Seikkulan, joka ei ollut aiemmin ohjannut pitkää elokuvaa. Hänellä oli kuitenkin takanaan pitkä ura tv-viihteen tekijänä sekä kuvaajana että ohjaajana.

Arviot olivat muiden Turhapuro-tuotantojen tapaan surkeita. Kaleva-lehdessä Tupla-Uunoa sanottiin yhdeksi elokuvasarjan pohjanoteerauksista.

”Uusimmassa Uunossa Uunoja on tuplaten, mutta kuviot eivät muutu: vitsit alkavat olla jo niin tuttuja, että ne muuttuvat klisheiksi.”, kirjoitti Sauli Pesonen arviossaan.

Helsingin Sanomien Helena Ylänen kuitenkin antoi kehujakin. Hänen mukaansa elokuvan työvaiheet tehtiin paljon viitseliäämmin kuin Turhapuro-perinteeseen kuuluu. Silti tuomio oli melko tyly:

”Siistiytynyt ulkoasu paljastaa filmin kuivakkaaksi. Siinä ei ole yhtään unohtumatonta neronleimausta, eikä siitä säteile Uunon parhaiden hetkien hulluutta”, Ylänen kirjoitti.

Tupla-Uuno esitetään Subilla kahteen otteeseen:

  • To 17.08.2023 klo 21.00
  • La 26.08.2023 klo 14.15

Katso traileri alta.

YouTube video

Lähde: Elonet