Yökukkujille tv:ssä: Erinomainen seikkailullinen trilleri vuodelta 2006 – Jennifer Connelly loukkasi kuvauksissa niskansa

IMDb-arvosana on 8,0.

12.4.2020 18:03

Yöllä esitetään televisiosta elokuva Blood Diamond – veritimantti (2006). Edward Zwickin (Viimeinen samurai, Poikkeustila) brutaali kuvaus on 1990-luvun Sierra Leonesta, jossa sisällissodan raakuuksia rahoitetaan laittomalla timanttikaupalla.

Tarinan keskiössä on perheenisä ja kalastaja Solomon Vandy (Djimon Hounsou), joka joutuu pakkotyöhön timanttikaivokseen ja tekee arvokkaan löydön. Jättiläisjalokiven piilottanut Vandy alkaa kiinnostaa niin sotapäälliköitä ja eteläafrikkalaista, palkkasoturitaustaista salakuljettajaa (Leonardo DiCaprio) kuin veritimanttien jäljillä olevaa amerikkalaistoimittajaakin (Jennifer Connelly).

Connellylle sattui tapaturma kuvauksissa. Hän sai niskavamman kuvatessaan takaa-ajokohtausta.

Elokuva näkyy Subilta yöllä kello 01.35.