Toimituksen suosikit Oscar-spesiaali: Miten meni noin niin kuin omasta mielestä?

Oscar-ehdokkuudet julkaistiin maanantaina 13. tammikuuta. Sen kunniaksi tämän kertainen Toimituksen suosikit -taulukko on erikoisversio, jossa viikonlopun ensi-iltauutuuksien ohella ovat mukana kaikki ehdokkuuksia saaneet elokuvat plus pari pari muuta, tuoretta elokuvaa.

Episodin numerossa 12/2019 ennustimme vuoden 2020 Oscar-voittajat edes tietämättä vielä ehdokkaita. Naisnäyttelijöiden osalta veikkauksemme pitivät paikkansa 60-prosenttisesti.

Olisimme Laura Dernin, Florence Pughin ja Margot Robbien lisäksi antaneet sivuosaehdokkuudet Jennifer Lopezille Hustlersista ja Zhao Shuzhenille Jäähyväisistä (ensi-ilta 24.1). Yhdysvaltojen Elokuva-akatemia suosi heidän sijastaan Kathy Batesia meillä vasta helmikuussa nähtävästä Richard Jewellistä ja Scarlett Johanssonia Jojo Rabbitista.

Pääosissa olimme yhtä mieltä Scarlett Johanssonista (Marriage Story), Charlize Theronista (Bombshell, 7.2.) ja Renée Zellwegerista (Judy). Siinä missä Episodi olisi nostanut heidän rinnalleen Awkwafinan (Jäähyväiset) ja Lupita Nyong’on (Us), Akatemia nomineerasi Cynthia Erivon (Harriet, ei tietoa Suomen ensi-illasta) ja Saoirse Ronanin (Pikku naisia, 31.1.).

Miesnäyttelijöissä Episodin ehdokasasettelu oli jo 70-prosenttisesti maalissa. Sivuosissa tiesimme Tom Hanksin saavan ehdokkuuden elokuvasta A Beautiful Day in the Neighborhood (ei tietoa Suomi-ensi-illasta), Al Pacinon ja Joe Pescin The Irishmanista sekä Brad Pittin Once Upon a Time… in Hollywood -hitistä. Olisimme nähneet listalla vielä Kang-ho Songin (Parasite, 31.1.), mutta ehdokkuuden saikin Anthony Hopkins Kahdesta paavista.

Pääosissa Episodi ja Akatemia olivat yksimielisiä Antonio Banderasista (Kärsimys ja kunnia), Adam Driverista (Marriage Story) ja Joaquin Phoenixista (Joker). Episodi olisi suosinut myös Christian Balea (Le Mans 66) ja Robert De Niroa (The Irishman), mutta heidän ehdokkuutensa menivätkin Leonardo DiCapriolle (Once Upon a Time… in Hollywood) ja Jonathan Prycelle (Kaksi paavia).

Ohjausehdokkuuksissa Episodin osumatarkkuus oli jo 80 prosenttia! Siitä pitivät huolen Joon-ho Bong (Parasite), Sam Mendes (Taistelulähetit –1917, 24.1.), Martin Scorsese (The Irishman) ja Quentin Tarantino (Once Upon a Time… in Hollywood). Kauneusvirhe oli, että Marriage Storyn Noah Baumbachin sijaan ehdokkaaksi nousi Todd Phillips Joker-kortilla.

Kaikki Episodin kahdeksan parhaan elokuvan ehdokasta osuivat nappiin, ja jos etukäteen olisi ollut tiedossa, että tänä vuonna tarjolla on poikkeuksellisesti yhdeksän nimikettä, olisimme todennäköisesti osanneet nostaa Pikku naisia -sovituksen elokuvien The Irishman, Jojo Rabbit, Joker, Le Mans 66, Marriage Story, Once Upon a Time… in Hollywood, Parasite ja Taistelulähetit – 1917 joukkoon. Eli oikeastaan kategorian osumatarkkuutemme oli yli 110 prosenttia!

Joka tapauksessa kokonaisuutena Episodi ennusti ehdokkaat oikein yli 75 prosentin tarkkuudella!

Alla olevassa taulukossa on listattu kaikki yhdenkin ehdokkuuden saaneet elokuvat, joten mukana on poikkeuksellisesti sellaisiakin tapauksia, jotka eivät enää ole ohjelmistossa tai jotka ovat vasta tulossa teattereihiin. Toimikoon se muistilistana, mikäli haluaa katsastaa niitä omia Oscar-veikkauksia varten.

Viikonlopun uutuuselokuvat hieman kärsivät joutuessaan vastakkain vuoden 2019 parhaimmiston kanssa. Parhaiten vertailussa pärjäsi kotimainen taiteilijakuvaus, taidemaalari Helene Schjerfbeckin elämästä kertova Helene.

Kanadalaisen elokuvan ihmelapsen, Xavier Dolanin, aikuistumisen ja avautumisen vaikeudesta kertova Matthias & Maxime nousi toiseksi. Toiminnallisemmat ja viihteellisemmät elokuvat jäivät lähes pahnanpohjimmaisiksi. Sekä Bad Boys for Life -jatko-osaa ja Eläintohtori Dolittle -uudelleenlämmittelyä kuvailtiin ”oikeastaan aika hölmöiksi ja huonoiksi elokuviksi, jotka kuitenkin viihdyttänevät kohderyhmäänsä”. Niiden onneksi ohjelmistossa on myös Cats

MBJHNIHLMLJRNTJV
Joker555525554,63
Marriage Story554454,60
Parasite545445444,38
The Lighthouse5454444,33
The Irishman55355344,29
Once Upon a Time... in Hollywood455334554,25
Ad Astra344444544,00
Toy Story 444444444,00
Kärsimys ja kunnia4443544,00
Kaksi paavia4354,00
Avengers: Endgame434354443,88
Rocketman344435443,88
Jojo Rabbit44434443,86
Taistelulähetit – 19174443443,83
Judy34443,75
Näin koulutat lohikäärmeesi 344433,75
Bombshell – hiljaisuuden rikkojat3443,67
Les Misérables3443,67
Frozen II4334433,50
Le Mans 66 – täydellä teholla3443343,50
Veitset esiin – kaikki ovat epäiltyjä323344423,13
Helene33423,00
Jumanji: The Next Level23433,00
Star Wars: The Rise of Skywalker333234232,88
Huippujengi Himalajalla3322,67
Maleficent 2: Pahan valtiatar231432,60
Matthias & Maxime33132,50
Teräsleidit23232,50
Bad Boys for Life232232,40
Eläintohtori Dolittle2232,33
Cats32222,25

5 mestariteos 4 erinomainen 3 kelpo 2 puutteellinen 1 surkea
Viimeisimmät ensi-illat merkitty punaisella värillä.

Marta Bałaga (MB)

Puolan ja Suomen väliä kulkeva toimittaja rakastaa kulttielokuvia. Hänestä kaikki elokuvat voisivat kertoa zombeista. Tai olla nimeltään The Big Lebowski.

Jussi Huhtala (JH)

Episodin toimituspäällikkö ja verkkotuottaja.

Niko Ikonen (NI)

Outo leffageekki arvostaa surkeita kauhukalkkunoita, muovista supersankarihöttöä, hämäriä indietapauksia ja pohdiskelevaa arthousea yhtäläisellä innolla.

Hannu Liekso (HL)

Maria Lättilä (ML)

Jesse Raatikainen (JR)

Niklas Tirkkonen

Niklas Tirkkonen (NT)

Episodin toimituksen kiintiönuori.

Jouni Vikman (JV)

Episodin päätoimittaja.

Aiheeseen liittyvät elokuvat

Aiheeseen liittyvät jutut