Yksin Marsissa olisi voinut olla hyvin erilainen – Ridley Scott ylipuhui Matt Damonin helposti

Tämähän olisi ollut aivan erilainen elokuva.

Julkaistu:

Tiesittekö, että Matt Damon kieltäytyi alkujaan Mark Watneyn roolista Yksin Marsissa -elokuvassa?

Damon ajatteli, että Ridley Scottin vuonna 2015 ensi-iltansa saanut elokuva muistutti liikaa hänen rooliaan Christopher Nolanin Interstellarissa (2014).

Lue myös: ”Uuden Vaianan ei ole tarkoitus korvata alkuperäisanimaatiota, vaan olla sen itsenäinen kumppani” – haastattelussa Disney-seikkailun päätähti ja ohjaaja

Lue myös: Dwayne ”The Rock” Johnson esittää muistisairasta stunttimiestä

Damon oli toisen The Odyssey -staran, Anne Hathawayn kanssa haastattelussa, jossa hän kertoi tapaamisestaan Scottin kanssa.

– Menin ihan oikeasti Scottin luokse kieltäytymään roolista, koska olin omasta mielestäni tehnyt juuri saman roolin Interstellarissa, Damon paljasti.

– Pohdin asiaa aivan liikaa, ja sanoin: ”Esitin juuri tätä tyyppiä, joka on jäänyt jumiin planeetalle, joten en voi esittää sitä tyyppiä uudelleen”.

Damon purki ajatuksiaan Scottille, mutta ohjaajalegenda ei hyväksynyt selitystä.

– Kerroin huoleni hänelle, ja lopulta hän vain tokaisi: ”Eipä ketään kiinnosta tuollainen paskan vertaa.”

– Eihän siinä voinut sanoa muuta kuin että ”Okei, tehdään se sitten”.

Damon sai lopulta roolistaan Oscar-ehdokkuuden, ja myönsi, että tämä oli yksi parhaita päätöksiä hänen urallaan.

Hathaway kertoi samalla, että myös häntä kaduttaa eräästä roolista kieltäytyminen, vaikka ohjaaja oli pyytänyt häntä mukaan useaan kertaan.

– Minä en saanut sitä ketään ei kiinnosta tuollainen paskan vertaa -tapaamistani, ja minua harmittaa vietävästi näin jälkikäteen, Hathaway kertoi.

Lähde: Film-News