Vuoden 2010 Gibson-trilleri perustuu palkittuun brittisarjaan – sarjan tähti vastusti elokuvan tekemistä

IMDb-arvosana on 6,6.

Julkaistu:

Viaplayssa on nyt rikoselokuva Pimeyden ytimessä (2010), joka pohjautuu löyhästi samannimiseen tv-sarjaan. Elokuva on myös suoratoistopalvelussa Prime Video.

Elokuvassa murhaetsivä Thomas Craven ryhtyy selvittämään tyttärensä kuolemaa. Tutkinnan edetessä käy ilmi, että tyttärellä oli salattu elämä, eikä hänen kuolemansa ollut sattumaa. Vähitellen Craven pääsee asian jäljille, ja vastassa ovat myös vaikutusvaltaiset ja vaaralliset tahot.

Lue myös: Vuoden 2025 komedia teki katsojaennätyksen Suomen elokuvateattereissa – nyt sen voi katsoa suoratoistona

Lue myös: Nyt suoratoistona: Kriitikot 21, yleisö 83 – leffa jota fanit puolustavat edelleen verkossa

Ohjaajana toimii Martin Campbell, ja pääosissa nähdään Mel Gibson, Ray Winstone sekä Danny Huston. Robert De Niro valittiin Winstonen esittämän Darius Jedburghin rooliin, mutta hän luopui luovien erimielisyyksien vuoksi pestistään muutaman kuvauspäivän jälkeen.

Elokuva perustuu suosittuun ja palkittuun brittiläiseen minisarjaan Pimeyden ytimessä (1985), jonka on käsikirjoittanut Troy Kennedy-Martin. Sarjaa ohjasi kuuden jakson verran Martin Campbell.

Minisarjan tähti ja Campbellin ystävä Joe Don Baker väitetysti vastusti elokuvan tekemistä. Hänen mielestään yksikään elokuva ei pystyisi vangitsemaan sarjan tarinaa ja syvintä olemusta.

Elokuva sai kriitikoilta vaihtelevia arvosteluja, mutta Gibsonin ja Winstonen suoritukset saivat enimmäkseen kiitosta. Lippukassoilla elokuva ei menestynyt.

Elokuvan Metacritic-pisteet ovat luvussa 55. Alla traileri.

Lue myös: Yksi 2000-luvun tunnetuimmista floppileffoista saapui suoratoistoon – tähtinä Penélope Cruz ja Matthew McConaughey

Lue myös: Nyt suoratoistona: Terminator 3:n ohjaaja palasi toimintaan – mutta ei aivan samalle tasolle

Lähde: IMDb, Wikipedia

Lisää Episodi.fi Googlen ensisijaiseksi lähteeksi