Kelju K. Kojootti pieksi Ridley Scottin uutukaisen – Spider-Man sinkosi itsensä top 3:een

Jälleen yksi kovien tekijöiden keskibudjetin elokuva on flopannut.

Julkaistu:

Tämä oli tuskin kellään vuoden 2026 bingokortissa, nimittäin Warnerin hyllyttämä ja Ketchup Entertainmentin ostama Coyote vs. Acme -animaatiohybridi pieksi Ridley Scottin scifi-uutukaisen USA:n lippukassoilla.

Mutta totta se on, Kelju K. Kojootti ja John Cena hakkasivat Jacob Elordin, Margaret Qualleyn ja Josh Brolinin maailmanlopunleffan.

Lue myös: The Dog Stars floppaamassa – ennuste povaa viidenneksi huonointa Ridley Scott -avausta 26 vuoteen

Lue myös: Jacob Elordi kuvailee Ridley Scottia ”elokuvien pioneeriksi” – The Dog Stars -rooli tarjoutui yllättäen

Coyote vs. Acme tienasi USA:n lippukassoilla 15,4 miljoonaa dollaria, kun Scottin The Dog Stars onnistui nappaamaan vain 8 miljoonaa dollaria.

Maailmanlaajuisesti The Dog Stars tienasi vain surkeat 19 miljoonaa dollaria. Kun leffan budjetti oli noin 80 miljoonaa dollaria, ei se tule tienaamaan omiaan takaisin.

Samaan aikaan Spider-Man: Brand New Day ylitti 2,3 miljardin dollarin rajan ja nousi kaikkien aikonen eniten tienanneiden elokuvien listalla sijalle 3. Taakse jäivät Avatar: The Way of Water ja kiinalainen animaatioseikkailu Ne Zha 2.

Avengers: Endgameen on kuitenkin vielä niin pitkä matka, että tuskinpa Hämis tulee ottamaan Kostajia kiinni.

Lähde: IndieWire, Comic Book Movie

Lisää Episodi.fi Googlen ensisijaiseksi lähteeksi