Illan tv-tarjonnassa on elokuva Rounders – ässä hihassa (1998).
Mike McDermott on erittäin taitava pokerinpelaaja. Normaalin elämän tavoittelussaan hän on kuitenkin hylännyt alamaailman savuiset pelihuoneet ja ryhtynyt opiskelemaan lakia. Kun Miken vanha ystävä Worm vapautuu vankilasta, viehätys pelaamiseen palaa takaisin. Se on entistä hauskempaa, mutta samalla myös vaarallisempaa.
Näyttelijöinä Matt Damon, Edward Norton, John Turturro, Gretchen Mol, John Malkovich, Famke Janssen, Martin Landau, Michael Rispoli sekä Goran Visnjic. Ohjaajana John Dahl.
Episodi kirjoitti elokuvasta seuraavasti:
”Rounders – Ässä hihassa on uskottava kuvaus pokerin maailmasta, ja siinä on sivuosia myöten hyviä näyttelijöitä, kuten Martin Landau ja John Turturro Miken kahtena täysin erilaisena oppi-isänä. Pienessä cameoroolissa nähdään myös tosielämän pokerimestari Johnny Chan.”
Valmistautuessaan elokuvaan, Damon ja Norton pelasivat turnauksen World Series of Poker -mestaruustapahtumassa Las Vegasissa vuonna 1998. Ensimmäisen neljän päivän aikana Damon pudotti entisen maailmanmestarin ja pokerilegenda Doyle Brunsonin. Damonin älykkyysosamäärän kerrotaan olevan 160.
Elokuva on myös MTV Katsomo Plussassa. Alla traileri.
Tulevat lähetykset:
- Ke 19.6.2024 klo 22.50, MTV Sub
Katso täältä kaikkien aikojen uhkapelielokuvien lista: Nyt ei bluffata: pöytään on isketty kaikkien aikojen uhkapelielokuvat – Episodi.fi

Lähde: IMDb