Tänään esitetään televisiosta elokuva Yhdet häät ja kolme anoppia (2013).
Tarinassa naimisiin menevä Alejandro pyytää eronneita adoptiovanhempiaan Donia (Robert De Niro) ja Elleniä (Diane Keaton) esittämään pariskuntaa, koska Alejandron biologinen äiti ei tiedä näiden eronneen. Romanttisen komedian häistä ei puutu vauhtia, kun Donin naisystävä loukkaantuu, Alejandron siskopuolella on ongelmia avioliitossaan ja velipuoli ihastuu tulisesti.
Episodin arvostelussa Jussi Huhtala tuumi muun muassa, että ”näin kamalaa elokuvaa harvoin näkee.” Alla ote arvostelusta:
”Ajatuksen tasolla voisi olla koomista nähdä De Niron roolihahmon juovan itsensä kaatokänniin, hautaavan päänsä Susan Sarandonin jalkojen väliin tai putoavan uima-altaaseen, mutta kaikki elokuvassa on vain noloa tai kiusallista.”
Leffassa on neljä Oscar-voittajaa – Robert De Niro, Diane Keaton, Susan Sarandon sekä Robin Williams. Tähtikattauskaan ei kuitenkaan tätä pelasta.
Elokuva näkyy Liv-kanavalta tänään 22.10.2019 kello 21.00.
Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.