Netflixin toimitusjohtaja Ted Sarandos vastasi James Cameronin arvosteluun Netflix–Warner Bros. -kaupasta.
”Kunnioitan Cameronia, mutta hän vääristelee tahallaan Netflixin ja Warnerin sitoutumista elokuvien teatterilevitykseen”.
”Warner-elokuvat nähdään edelleen valkokankailla ennen suoratoistoa. Pidämme kiinni 45 päivän teatteri-ikkunasta ja olemme valmiita vahvistamaan Warner Brosin asemaa sekä elokuvateattereissa että kotikatseluissa”, Sarandos kirjoitti.
Cameron oli aiemmin varoittanut, että kauppa olisi ”tuhoisa” elokuvateattereille, koska se lennättäisi elokuvat liian pikaisesti suoratoistoon, veisi työpaikkoja sekä heikentäisi elokuvateollisuuden vaikutusvaltaa.
Lue myös: James Cameron on huolissaan Netflixin ja Warnerin yhdistymisestä – kirjoitti kirjeen senaattorille
Kumpikin osoitti lausuntonsa Yhdysvaltain senaattori Mike Leelle.
Netflixin ja Warner Bros. Discoveryn kauppa on noin 83 miljardin dollarin jättidiili, jossa Netflix ostaa WBD:n elokuva- ja tv-studiot, sekä suoratoistopalvelut.
Tämä toisi Warnerin isot brändit ja katalogin Netflixin alle. Näillä toimilla Netflix pyrkii kasvattamaan sekä tilaajamääriään, että tuotantokapasiteettiaan.
Sarandos kertoi tavanneensa Cameronin jo joulukuussa 2025. Tuolloin ohjaaja oli hänen mukaansa suhtautunut jättidiiliin myönteisesti.
Lähde: Deadline