Vuonna 1957 julkaistiin Delmer Davesin ohjaama länkkäri Armoton ase. Tasan 50 vuotta myöhemmin ilmestyi uusintaversio Klo 15:10 lähtö Yumaan (2007), jota monet pitävät jopa alkuperäistä parempana.
James Mangoldin ohjaama ja Russell Crowen (Gladiaattori) sekä Christian Balen (Yön ritari) tähdittämä elokuva ei kuitenkaan menestynyt lippuluukuilla ja painui nopeasti unohduksiin
Syynä oli täydellisen epäonninen ajoitus.
Vaikka arvostettuja lännenelokuvia on viimeisen 25 vuoden aikana tehty vain muutamia, vuonna 2007 julkaistiin kaksi mestariteosta: Menetetty maa (No Country for Old Men) ja There Will Be Blood. Nämä elokuvat kahmivat Oscarit, sekä huomion.
Mangoldin elokuvalle kävi siis kuin Buster Keatonille Chaplinin rinnalla.
Vuosien jälkeen elokuva on saanut ansaitsemaansa arvostusta. Erityisesti Crowen (Ben Wade) ja Balen (Dan Evans) roolisuorituksia on ihasteltu. Kriitikoiden mukaan ne toivat hahmoihin sen kaltaista syvyyttä, jota ei alkuperäisessä versiossa nähty. Myöskin loppua on kuvailtu alkuperäistä paremmaksi.
Klo 15:10 lähtö Yumaan on nähtävissä ilmaiseksi Viddla- ja Cineast-kirjastopalvelun asiakkaille, sekä Viaplayn tilaajille.
Lähde: Screen Rant
Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.