Selma Vilhunen on nykyhetken kiinnostavimpia kotimaisia elokuvantekijöitä. Hän on yhtä lailla kotonaan sekä draaman (Tyttö nimeltä Varpu) että dokumentin (Hobbyhorse Revolution) parissa.
Kirsikka Saaren kirjoittama, romaaninakin ilmestynyt Hölmö nuori sydän (2018) on nuorisodraama, jonka keskushahmot ovat itähelsinkiläisiä teinejä.
Sintiksi haukuttu pienikokoinen Lenni (Jere Ristseppä) ja showtanssia harrastava Kiira (Rosa Honkonen) huomaavat, että heidän epämääräinen romanssinsa on johtanut yllätysraskauteen.
Lenni etsii miehen mallia nyrkkeilyä harrastavasta naapurin rasistista (Ville Haapasalo). Teiniäidin kasvattama Kiira on kaikkea muuta kuin kypsä äidiksi. Päähenkilöt ovat elokuvan nimen mukaisia mutta harvinaisen uskottavia ja todentuntuisia.
Tuntuu siltä, että elokuva ei voi päättyä kuin onnettomasti, mutta silti kerronnassa on lämpöä ja positiivisuutta.
Hölmö nuori sydän nähtiin TV2-kanavalla joulupäivänä. Tänään maanantaina on vuorossa toinen lähetys samalla kanavalla klo 23. Elokuvan voi katsoa myös Areenasta. Pistä Hölmö nuori sydän alta pyörimään. Jos upotus ei näy, klikkaa tästä.