Tiesitkö tätä? Ben Stiller nolasi itsensä Steven Spielbergin sotaelokuvassa – kokemuksesta syntyi Tropic Thunder

Tähti näytti ohjaajan taitojaan jo uransa alkuvaiheessa.

Julkaistu:

Ennen kuin Ben Stilleristä tuli omilla jaloillaan seisova näyttelijä ja ohjaaja, oli hän vain yksi monista, jotka pyrkivät saamaan mahdollisuutensa Hollywoodissa (ja jonka vanhemmat sattuivat olemaan Jerry Stiller ja Anne Meara).

Yksi mahdollisuus avautui Steven Spielbergin ohjaamassa Empire of the Sun -elokuvassa (1987), jossa Stillerillä oli yksi repliikki: “Hey, kid, would you like a Hershey bar?” eli vapaasti suomennettuna, “Hei, penska, haluatko Hershey-patukan?”

Lue myös: Tiesitkö tätä? Palkitun sotaelokuvan kuvaukset olivat helvettiä – Johnny Depp yritti virtsata ohjaajan päälle

Tämä yksi repliikki tuli kuitenkin kuuden minuutin mittaisen monimutkaisen kuvan päätteeksi, ja hermostuneena Stiller mokasi replansa, sanoen vahingossa “Hei, penska, haluatko suklaapatukan?”

Tajutessaan mokansa, Stiller huusi saman tien “poikki!”, rikkoen kuvauspaikan tärkeintä sääntöä: vain ja ainoastaan ohjaaja saa huutaa “poikki!”

Stiller sai kuulla kunniansa Spielbergiltä, ja hän kuvaili tapahtunutta “noloimmaksi jutuksi ikinä.” Empire of the Sun -kokemus, ja etenkin sotilaan roolinsa turhankin vakavasti ottaneet näyttelijät, jäi kuitenkin Stillerin mieleen niin vahvasti, että se antoi hänelle idean Hollywood-sotaelokuvaa satirisoivasta Tropic Thunder -elokuvasta.

Lähde: The Independent, Collider