Netflixin valikoimasta löytyy vielä hetken aikaa hieno koko perheen scifitarina E.T. the Extra-Terrestrial (1982).
Ohjaaja Steven Spielbergin 1982-vuoden hittielokuva kertoo sydäntä lämmittävän tarinan 10-vuotiaan Eliotin erikoisesta ystävyydestä E.T:ksi nimeämänsä avaruusolion kanssa.
E.T. the extra-terrestrial -elokuvan piti olla alun perin kauhuelokuva nimeltään Night Skies. Sitä varten ehdittiin kehittää 70 000 dollaria maksava avaruusolentoa esittävä nukke. Kyseinen nukke on huomattavasti pelottavampi, kuin lopulliseen elokuvaan päätynyt kiltin näköinen avaruusolento. Night Skies -elokuvassa olentoja olisi myös ollut enemmän – viisi kappaletta.
Ohjaaja Steven Spielberg halusi tauon rymistelystä ja toiminnasta, koska oli juuri tehnyt ensimmäisen Indiana Jones -elokuvan. Hän päättikin jättää Night Skies -elokuvasta jäljelle vain ystävällisen avaruusolennon tarinan ja heivasi muut ideat roskakoriin.
Alkuperäisen olennon suunnittelija Rick Baker raivostui muutoksista ja jätti projektin. E.T. -elokuvan olennosta kuitenkin näkee, että siinä on Bakerin perintöä mukana.
Elokuva poistuu suoratoistopalvelusta 8.5.2019. Alla kuva.
@HistoriaEnFotos Primera versión de ET, Steven Spilberg ordenó al diseñador Rick Baker crear un muñeco imponente. pic.twitter.com/XY8O6BjWdP
— Luis Del Angel (@delangeluis) 30. toukokuuta 2014