Tänään esitetään televisiosta elokuva 007 ja kultainen silmä (1995).
Pierce Brosnan lunastaa lupaukset ensimmäisessä James Bond -roolissaan, joka kuljettaa salaisen agentin Venäjän mafian jäljille. Gangsterit ovat kaapanneet satelliittipohjaisen asejärjestelmän, joka uhkaa koko maailman tulevaisuutta. Huikealla toiminnalla ladattu, Kuubassa huipentuva seikkailu myös saattaa sankarin yhteen kuvankauniin tietokone-ekspertin (Izabella Scorupco) ja murhatuksi luullun ex-kollegansa (Sean Bean) kanssa.
Seksikkään salamurhaajan Xenia Onatoppin roolissa loistaa hollantilainen Famke Janssen. 007 ja kultainen silmä on ensimmäinen Bond-elokuva, jossa tiedustelupalvelu MI6:n johtajan M:n roolissa nähdään nainen (Judi Dench). Tina Turnerin tulkitsema tunnuskappale on U2-yhtyeen Bonon ja The Edgen käsialaa.
Tuotannon aikana käsikirjoitusta piti muuttaa useaan otteeseen. Tämä johtui siitä, että juoni oli melkein identtinen Arnold Schwarzenegger -elokuva True Liesin (1994) kanssa.
Elokuva on myös Prime Videossa. Alla traileri.
Tulevat lähetykset:
- Ti 27.06.2023 klo 21.00, Nelonen
- Pe 30.06.2023 klo 22.15, Nelonen

Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.