Illalla tv:ssä: Vuoden 2005 leffasta odotettiin suuria – floppi tuli

IMDb-arvosana on 6,0.

8.10.2023 04:30

Illan tv-tarjonnassa on elokuva Sahara (2005). Elokuva ei saanut hyvää vastaanottoa, ja myös sen lipputulot jäivät aika pieneksi.

Mestaritutkimusmatkailija Dirk Pitt löytää tarunomaisen kolikon, joka liittyy historialliseen tarinaan, ja lähtee elämänsä seikkailuun Länsi-Afrikan vaarallisimmille seuduille. Etsiessään Kuoleman laivaa, kuten paikalliset nimittävät kateissa ollutta sisällissodan aikaista taistelulaivaa salaisine lasteineen, Dirk ja hänen läppää heittävä apurinsa tapaavat kauniin ja älykkään lääkärin Evan, joka uskoo että kateissa oleva aarre saattaa liittyä suurempaan ongelmaan, joka uhkaa ympäröivää maailmaa.

Ohjaajana Breck Eisner. Pääosissa Penélope Cruz, Steve Zahn sekä Matthew McConaughey.

Näyttelijöillä oli ratsastustunteja kameleilla. Heidän piti ratsastaa niillä täydessä laukassa 90 minuuttia liikkuvan junan mukana. Junasta kamelin päälle hyppääminen oli kuitenkin liian vaarallista, ja tässä yhteydessä käytettiin samaa stunt-näyttelijää kaikkien näyttelijöiden kohdalla.

Elokuva on myös Viaplayssa. Alla traileri.

Tulevat lähetykset:

  • Su 08.10.2023 klo 21.00, Sub
  • Pe 13.10.2023 klo 23.45, Sub

Lue myös: Nyt Prime Videossa: Erikoisjoukkojen sotilas puolustaa vaimoaan ja joutuu vankilaan – kuin Liam Neeson -toimintaa – Episodi.fi

YouTube video

Lähde: IMDb

Aiheeseen liittyviä elokuvia