Imperiumin vastaiskun ohjaaja Kershner on kuollut

29.11.2010 16:48

Tähtien sota: Episodi V – Imperiumin vastaisku -elokuvan (1980) ohjannut Irvin Kershner on kuollut. Ohjaaja menehtyi pitkän sairauden jälkeen 87-vuotiaana. Kershnerin tunnetuin ohjaustyö on Imperiumin vastaisku, jota pidetään parhaimpana osana Tähtien sota-saagaa.

Kershner aloitti uransa elokuvaopettajana yliopistossa, mutta siirtyi pian kameran taakse valokuvaajasta ensin tv-ohjaajaksi ja lopulta elokuvaohjaajaksi. Kershnerin muita tunnettuja ohjaustöitä ovat RoboCop 2 (1990) ja James Bond -elokuva Älä kieltäydy kahdesti (1983). Näiden lisäksi hän on ohjannut muun muassa elokuvat A Fine Madness (1966), Mies hevosena osa 2 – ’Paluu’ (1976) ja Laura Marsin silmät (1978).

Laura Marsin silmät oli se elokuva, joka sai George Lucasin lähestymään Kershneriä ja pyytämään häntä ohjaamaan jatko-osa Lucasin Tähtien sodalle (1977). Imperiumin vastaiskun jälkeen Kershner ohjasi enää vain kahdesti tekemällä elokuvat RoboCop 2 ja Älä kieltäydy kahdesti.

Kershner on esiintynyt myös kameran toisella puolella. Hänet voi nähdä Martin Scorsesen ohjaamassa Kristuksen viimeinen kiusaus -elokuvassa (1988) ja Steven Seagalin elokuvassa Vaarallisella alueella (1994). Hänen viimeisin elokuvatyönsä on cameo elokuvassa Berkeley (2005).

Lähde: Empire