Nyt suoratoistona: Vuoden 2002 toiminnallinen kauhuleffa on pätevää viihdettä – kunhan ei odota ihmeitä

IMDb-arvosana on 6,6.

30.10.2023 18:00

Viaplayn valikoimassa on nyt kauhuelokuva Resident Evil (2002). Mukiinmenevää viihdettä tarjoava leffa aloitti pitkän elokuvasarjan. Jos niihin haluaa tutustua, Viaplayhin lisättiin myös useita muita elokuvasarjan leffoja.

Syvällä maan alla, huippusalaisessa Pesäksi kutsutussa laboratoriossa tehdään erittäin tuottavaa työtä – geenitutkimusta ja biologisia aseita. Jotakin menee pahasti pieleen, sillä tarttuva ja tappava virus pääsee laboratorion ulkopuolelle. Sen leviäminen yritetään pysäyttää lähettämällä kommandojoukot laboratorioon.

Ohjaajana Paul W. S. Anderson. Näyttelijöinä Milla Jovovich, Michelle Rodriguez, Eric Mabius sekä James Purefoy.

Resident Evil (2002).

Michelle Rodriguez halusi ehdottomasti elokuvaan. Hän ilmoitti agentilleen, että jos joku kirjoittaa käsikirjoituksen pelistä Resident Evil, hän haluaa olla siinä mukana. Tilaisuus koitti tässä leffassa.

Mainittakoon vielä, että noin 50 minuutin kohdalla on yksi elokuvan suosituimmista kohtauksista. Alice juoksee kohtauksessa seinää pitkin ja potkaisee zombiekoiraa päähän. Hetki vaati Milla Jovovichilta kolme kuukautta harjoittelua. Alla traileri.

Lue myös: Muistatko vielä Rooman sheriffi -sarjan kauniin punapään Lauren Hollyn – tältä 60 täyttänyt tähti näyttää nyt – Episodi.fi

YouTube video

Lähde: IMDb