Päivällä tv:ssä: Taideteollisen lopputyöstä tuli Suomen Oscar-ehdokas – myös 7 Jussi-ehdokkuutta

IMDb-arvosana on 6,1.

Julkaistu:

Tänään esitetään televisiosta draamakomedia Lapsia ja aikuisia – kuinka niitä tehdään? (2004). Elokuva on myös Yle Areenassa.

Venla työskentelee lapsettomuusklinikalla ja haaveilee lapsesta, mutta hänen pitkäaikainen kumppaninsa Antero ei halua isäksi. Venla päättää hankkia lapsen salaa ja alkaa selvittää mahdollisuuksia käyttää klinikalla olevia siittiönäytteitä. Samaan aikaan Venlan suhde klinikalla työskentelevään Satuun alkaa muuttua yhä läheisemmäksi, mikä saa Venlan pohtimaan omia toiveitaan, parisuhdettaan ja tulevaisuuttaan.

Ohjaajana Aleksi Salmenperä, jonka myöhempiä elokuvia ovat muun muassa Miehen työ (2007) ja Paha perhe (2010). Lapsia ja aikuisia oli Salmenperän lopputyö Taideteollisessa korkeakoulussa.

Lue myös: Nyt suoratoistona: Ethan Hawke loistaa Broadway-draamassa – jo 9. projekti saman ohjaajan kanssa

Lue myös: Huippuleffa suoratoistossa: DiCaprion ensimmäinen päärooli – ja Tobey Maguiren ensimmäinen elokuvaesiintyminen

Näyttelijöinä Minna Haapkylä, Kari-Pekka Toivonen, Minttu Mustakallio, Tommi Eronen, Pekka Strang ja Dick Idman.

Elokuva valittiin Suomen Oscar-ehdokkaaksi parhaana vieraskielisenä elokuvana. Elokuva sai myös seitsemän Jussi-ehdokkuutta ja voitti yhden, sillä Mustakallio palkittiin parhaasta naissivuosasta. Alla traileri.

Tulevat lähetykset:

  • Su 9.8.2026 klo 13.25 – Yle Teema & Fem

Lue myös: Nyt ilmaiskatselussa: Satunnainen väkivalta iskee keskelle arkea – tähtinäyttelijöiden pysäyttävä draama

Youtube video

Lähde: Wikipedia, Elonet

Lisää Episodi Googlen suosituksi lähteeksi