Tänään nähdään televisiossa vuonna 2020 valmistunut Isä. Elokuva toi Anthony Hopkinsille parhaan miespääosan Oscarin vuosi sitten. Hopkins ei ollut ennakkosuosikki, vaan miespääosan palkinnon vuoden 2021 gaalassa odotettiin postuumisti menevän edesmenneelle Chadwick Bosemanille Ma Rainey’s Black Bottom -elokuvasta. On kuitenkin helppo ymmärtää, miksi Hopkins voitti.
Isä on alun perin näytelmä, jonka ohjaaja Florian Zeller muokkasi elokuvaksi omasta tekstistään. Käsikirjoituksen nerokkuus piilee siinä, että päähenkilön muistisairautta ei tarkastella ulkopuolelta. Katsoja asetetaan sairaudesta kärsivän miehen pään sisään. Samalla katsoja kokee, miten hirvittävältä muistin rapistuminen tuntuu, kun maailmankaikkeudesta katoaa asioita ja tutut ihmiset alkavat näyttää vierailta. Isä on näytelmällinen elokuva, joka sijoittuu muutaman rajattuun sisätilaan, mutta Zeller käyttää kekseliäästi elokuvallisia keinoja. Leikkauksella ja visuaalisilla oivalluksilla rakentuu psykologinen jännitysdraama, jonka keskiössä Hopkins tekee unohtumattoman roolityön.
Useat näytelmiin perustuvat elokuvat eivät pysty karistamaan näyttämön rajoitteita, ja lopputulos on kliininen ja turhan teatraalinen. Isä kuitenkin kääntää samat rajoitteet edukseen. Peter Francisin huikea lavastus tekee Anthonyn epävakaasta maailmasta aidon tuntuisen. Suurin osa elokuvan tapahtumista keskittyy Anthonyn asuntoon, joka tuntuu lähes painostavalta mutta myös oikealta kodilta.
Kyseessä on rohkea ja haastava rooli, mutta Hopkins saa sen näyttämään lähes helpolta. Hopkinsin eläytyminen rooliin on ennennäkemätöntä, ei vain tunnepuolella mutta myös fyysisesti. Näyttelijä on ajoittain hauska, villi ja rento, kun Anthony muistelee omaa nuoruuttaan tai vitsailee uuden hoitajan kanssa. Silmänräpäyksessä Hopkinsin koko olemus muuttuu ja mies on täynnä tulta ja tappuraa, kun Anthonyn maailma pikkuhiljaa rapistuu ja Anthony myös itse ymmärtää tämän.Myös sivuosan esittäjät ovat loistavia.
Olivia Colman on empaattinen ja lämmin Annen roolissa ja Rufus Sewell on sopivan inhottava Annen aviomies Paulina. Zeller käyttää myös muita näyttelijöitä luomaan vahvempaa kuvaa Anthonyn hämmennyksestä, kun Anne näyttääkin yhtäkkiä Olivia Williamsilta eikä Anthony tunnista omaa tytärtään. Isä on älykäs elokuva, joka löytää uusia, mielenkiintoisia tapoja näyttää katsojalle mitä dementia tarkoittaa ja asettaa meidät Anthonyn asemaan.
Isä esitetään Yle Teemalla perjantaina 17.1.2025 klo 21.01. Areenassa 16.4.2025 saakka. Katso traileri alta.