Toimituksen suosikit: Elokuvateattereissa superviikonloppu

Viikonloppuna elokuvateattereissa luulisi riittävän kuhinaa. Luvassa on nimittäin huikeat kuusi uutta ensi-iltaa!

Ensi viikollakin levitykseen on tulossa viisi uutta elokuvaa, mutta yksi niistä avaa jo keskiviikkona. Tällä hetkellä kevään ajalta on tiedossa vain yksi viikonloppu, jolloin samana päivänä tulee ensi-iltaan viisi leffaa. Joten, vaikka mukana on rajallisempaan levitykseen tuleva dokumentti Tammisunnuntai 1918, on superviikonloppu osuva luonnehdinta.

Uutuuksista suoriutui Episodin toimituksen silmissä parhaiten useita Oscar-ehdokkuuksiakin jo kerännyt Call Me by Your Name. Siinä Armie Hammerin esittämän jenkkiopiskelijan saapuminen italialaisprofessorin kesäapulaiseksi sekoittaa Timothée Chalametin näyttelemän teinipojan pään 1980-luvulla.

Juhlittu käsikirjoittaja Aaron Sorkin kokeilee siipiään myös ohjaajana tositapahtumapohjaisessa Molly’s Game -elokuvassa. Jessica Chastain esittää miehisessä maailmassa omaa tietään kulkevaa megaluokan pokeripelien järjestäjää, joka joutuu liittovaltion agenttien silmätikuksi.

Edellä mainittu Tammisunnuntai 1918 kertoo kansan kahtia jakaneeseen sotaan johtaneista tapahtumista. Dokumentti rajautuu tiukasti tiettyyn hetkeen ja tapahtumiin ja taatusti ärsyttää sen vuoksi joitakin katsojia.

Jaume Collet-Serran ja Liam Neesonin neljäs yhteinen toimintajännäri The Commuter ei tällä kertaa innostanut toimitusta. Ei niitä aikaisempiakaan maailman fiksuimpina pidetty, mutta ne viihdyttivät mätkinnän ystäviä sen verran, että hölmöyksiä on pystynyt katsomaan läpi sormien.

Labyrintti-sarjan kolmas ja viimeinen osa Tappava lääke sai odottaa teattereihin pääsyä tavallista kauemmin pääosanesittäjän jouduttua onnettomuuteen. Muutaman vuoden tauko voi tietysti vaikeuttaa aikaisempien tapahtumien muistamista, mutta teinitieteistoiminta tuntuu ristiriitaiselta itsensäkin kanssa.

Supermarsu on suosittuun lastenkirjaan perustuva koko perheen kotimainen seikkailu. Periaatteessa kaikki on kunnossa kameran edessä ja takana, mutta suomalaiset elokuvabudjetit vain eivät veny tarpeeksi, jotta myös efektipuolen resurssit toimisivat sataprosenttisesti.

MBJHNISKHLMOJPJV
Paddington 2504404454,33
Blade Runner 2049355054444,29
The Square545533004,17
Call Me by Your Name544544344,13
Armomurhaaja445434004,00
Synkin hetki344440443,86
Thor: Ragnarök404444343,86
Ikitie344054033,83
Tuntematon sotilas043053043,80
Star Wars: The Last Jedi334444403,71
All the Money in the World043340043,60
Wonder004334403,60
Molly's Game334034043,50
Tammisunnuntai 1918004030003,50
Loving Vincent303043443,50
Wonder Wheel202433343,00
Jumanji: Welcome to the Jungle303303303,00
The Greatest Showman003303033,00
The Foreigner003033232,80
Viulisti042302002,75
Downsizing302233302,67
The Commuter003020322,50
Idän pikajunan arvoitus132322032,29
Labyrintti – Tappava lääke002020322,25
Pitch Perfect 3002200322,25
Supermarsu002222032,20
95131313002,00
Yösyöttö002010322,00
Rodin103200002,00
Kaikki oikein001312001,75

5 mestariteos 4 erinomainen 3 kelpo 2 puutteellinen 1 surkea
Viimeisimmät ensi-illat merkitty punaisella värillä.

Marta Bałaga (MB)

Puolan ja Suomen väliä kulkeva toimittaja rakastaa kulttielokuvia. Hänestä kaikki elokuvat voisivat kertoa zombeista. Tai olla nimeltään The Big Lebowski.

Jussi Huhtala (JH)

Episodin toimituspäällikkö ja verkkotuottaja.

Niko Ikonen (NI)

Outo leffageekki arvostaa surkeita kauhukalkkunoita, muovista supersankarihöttöä, hämäriä indietapauksia ja pohdiskelevaa arthousea yhtäläisellä innolla.

Susanna Karhapää (SK)

Hannu Liekso (HL)

Milla Olkkonen (MO)

Joonatan Porras (JP)

Jouni Vikman (JV)

Episodin päätoimittaja.

Aiheeseen liittyvät elokuvat

Aiheeseen liittyvät jutut