Toimituksen suosikit: Kaksi kauheaa naista tappeli, toinen voitti

Viikonlopun uutuusleffoja on neljä kappaletta, mutta vain yksi niistä erottui edukseen.

Uutuuksista peräti kaksi kertoo kauheasta naisesta. Toinen niistä miellytti Episodin toimitusta, toinen ei.

I, Tonya voi nyt tituuleerata itseään Oscar-voittajaksi. Pysti ei mennyt pahamaineista taitoluistelija Tonya Hardingia esittävälle Margot Robbielle, vaan täysin ansaitusti Tonyan hirviöäitiä näytelleelle Allison Janneylle.

Cabin Fever -kauhulla ja Hostel-kidutuksella lajityyppielokuvan saralla pinnalle ponnahtanut Eli Roth on päivittänyt Charles Bronsonin Väkivallan vihollisen Bruce Willisin tähdittämäksi Death Wishiksi. Samalla katosivat vähätkin omankädenoikeuteen kriittisesti suhtautuvat teemat.

Kotimainen Hevi reissu kilautteli kelloja niillä, jotka ovat eläneet pikkukaupungissa metallimusiikkia kuunnellen ja harrastaen. Tekijöiden lapsenomainen innostus paistaa tekemisestä, mutta ehkä se tosiaan vaatii katsojaltakin henkilökohtaista yhteyttä aihepiiriin.

Kauhea nainen on kotimaassaan Tanskassa muodostunut suoranaiseksi ilmiöksi, joka on herättänyt keskustelua siitä, mitä on olla mies ja nainen nykymaailmassa, ja millaisia ovat odotetut ja hyväksytyt sukupuoliroolit. Kiehtovaa, mutta Episodin mielestä se ei vielä ihan riitä, että elokuvaa voisi kehua hyväksi.

MBJHNISKHLMOJV
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri55555044,83
Coco50543554,50
Call Me by Your Name54454444,29
The Disaster Artist34444544,00
Phantom Thread45442054,00
Game Night40440004,00
The Shape of Water45443433,86
Synkin hetki34444043,83
The Florida Project40443043,80
Red Sparrow30444033,60
I, Tonya44442033,50
All the Money in the World34334043,50
Molly's Game33403443,50
The Post33343043,33
Kääntöpiste00333043,25
Wonder20433403,20
In the Fade – Kuin tyhjästä30333033,00
The Greatest Showman30332332,83
Happy End20342032,80
Veljeni vartija02333302,80
Fantastinen nainen30332002,75
Death Wish00302032,67
Black Panther42242022,67
Viulisti34232202,67
Suojelijat00233002,67
Hevi reissu02232302,40
Kauhea nainen20302002,33
The Commuter00302022,33
Labyrintti – Tappava lääke00222022,00
Varasto 200111001,00

5 mestariteos 4 erinomainen 3 kelpo 2 puutteellinen 1 surkea
Viimeisimmät ensi-illat merkitty punaisella värillä.

Marta Bałaga (MB)

Puolan ja Suomen väliä kulkeva toimittaja rakastaa kulttielokuvia. Hänestä kaikki elokuvat voisivat kertoa zombeista. Tai olla nimeltään The Big Lebowski.

Jussi Huhtala (JH)

Episodin toimituspäällikkö ja verkkotuottaja.

Niko Ikonen (NI)

Outo leffageekki arvostaa surkeita kauhukalkkunoita, muovista supersankarihöttöä, hämäriä indietapauksia ja pohdiskelevaa arthousea yhtäläisellä innolla.

Susanna Karhapää (SK)

Hannu Liekso (HL)

Milla Olkkonen (MO)

Jouni Vikman (JV)

Episodin päätoimittaja.

Aiheeseen liittyvät elokuvat

Aiheeseen liittyvät jutut