Uutta Lego-elokuvaa viritellään, ja sen tähdeksi veikkaillaan nimekästä miesnäyttelijää toimintakentältä

Tämähän voisi olla mielenkiintoista!

Julkaistu:

Mikäli olet kaivannut uusia Lego-elokuvia, Deadline kertoo hyviä uutisia. Universal työstää uutta Lego-filmatisointia, ja Deadlinen lähteiden mukaan sen tähdeksi ollaan kiinnittämässä The Matrixistä ja John Wickistä tuttua supertähteä Keanu Reevesiä. Mikäpä siinä!

Tämänhetkisten tietojen mukaan uuden Lego-leffan ohjaisi Toy Story 4:stä ja Transformers Onesta tuttu Josh Cooley. Reeves ja Cooley tekivät yhteistyötä viimeksi nimenomaan Toy Story 4:ssä, kun Reeves pestattiin Pixar-animaation sivuosaan Duke Caboom -hahmon ääninäyttelijäksi. Reeves palasi samaan rooliin myös juuri ensi-iltaan tulleessa Toy Story 5:ssä.

Lego-elokuvien oikeudet ovat vaihtaneet omistajaa sen jälkeen, kun The Lego Movie aloitti niiden voittokulun vuonna 2014. Tämä mainio elokuva menestyi niin hyvin, että sen johdattamana julkaistiin vielä The Lego Batman Movie, The Lego Ninjago Movie sekä The Lego Movie 2: The Second Part. Nämä leffat julkaisi Warner Bros, mutta vuonna 2020 oikeudet siirtyivät Universalille. Uudessa osoitteessa onkin ollut vaikeuksia löytää sopivaa käsikirjoitusta seuraaville projekteille, mutta nyt asiat näyttävät nytkähtävän eteenpäin.