Illalla tv:ssä: Kolmen aikatason elokuva – kertoo pakkosuomalaistamisesta

IMDb-arvosana on 7,4.

16.2.2025 04:15

Illan tv-tarjonnassa on elokuva Je’vida (2022).

Wlokuva kertoo pakkosuomalaistamisen paineessa kolttasaamelaisen taustansa hylänneestä naisesta, jonka tarina nähdään kolmessa aikatasossa. Elokuva on ensimmäinen, joka on tehty kokonaan koltansaamen kielellä.

Ohjaus Katja Gauriloff. Käsikirjoituksen teki Gauriloff ja Niillas Holmberg. Näyttelijöinä Agafia Niemenmaa, Heidi Gauriloff ja Sanna-Kaisa Palo.

Jeʹvida voitti Jussi-palkinnot pukusuunnittelusta, musiikista ja äänisuunnittelusta. Lisäksi Katja Gauriloff ja Niillas Holmberg saivat elokuvan käsikirjoituksesta Sylvi-palkinnon sekä Viitasaaren Humanismin käsi -palkinnon vuonna 2024. Alla traileri.

Lue myös: Natalie Dormer on nyt 43-vuotias – tästä syystä fanit rakastavat häntä

YouTube video

Lähde: Wikipedia

Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.