Näyttelijä Chris Evans puhui pahaenteiseen sävyyn Marvel-roolihahmonsa kohtalosta Boston Fan Expo -tapahtumassa viime viikonloppuna. Evans palaa Steve Rogersin eli Kapteeni Amerikan rooliin joulukuussa ensi-iltaan tulevassa Avengers: Doomsday -elokuvassa, ja näyttelijän puheenvuoron perusteella rakastettu supersankari joutuu siinä harvinaisen kovaan paikkaan.
”[Doomsdayn ohjaajat] Russon veljekset rakastavat Steve Rogersin pieksemistä”, Evans kertoi yleisölle.
”Hahmon säälimättä hakkaaminen on heidän suosikkiharrastuksensa. Heidän mielestään se on nimenomaan se asia, mikä tekee tästä hahmosta sankarin. Että hän on kaveri, joka ottaa iskun toisensa perään mutta nousee aina uudelleen ylös jatkamaan taistelua.”
”He keksivät alati uusia tapoja murjoa häntä, mutta tällä kertaa se on brutaalia. Se on myös erittäin, erittäin hyvä analyysi hänen luonteestaan ja arvoistaan. Sanon tämän verran… Tämä on jotain, mitä ette varmaan ole vielä nähneet, mutta nyt näette.”
Avengers: Doomsday tulee julki 18. joulukuuta. Katso leffan viimeisin traileri alempaa:
