Danny Boyle: ”28 vuotta myöhemmin III kuvataan ehkä jo ensi vuonna”

Alex Garland on jo kirjoittanut käsikirjoituksen.

Julkaistu:

Danny Boyle toivoo pääsevänsä kuvaamaan zombitrilogiansa päätösosan ”28 vuotta myöhemmin III” (työnimi) jo ensi vuonna.

“Toivon sitä. Sormet ristiin”, Boyle kommentoi.

Ohjaaja kertoo, että olisi halunnut kuvata kolmannen elokuvan samassa ryppäässä kahden ensimmäisen kanssa, mutta kuvauspaikoille ei ollut pääsyä.

”Briteissä voi kuvata vain tiettyinä aikoina vuodesta. Kirjaimellisesti aika loppui kesken”, hän harmitteli.

Boylen mukaan intoa jatkoon riittää ja luotettava taistelutoveri Alex Garland on jo kirjoittanut uuden käsikirjoituksen.

Lue myös: 28 vuotta myöhemmin -tähti jätti koulut käymättä: ”Tunsin itseni huijariksi”

Lue myös: Varmistiko 28 vuotta myöhemmin -stara trilogian seuraavan leffan?

Alkuperäinen leffasarja käynnistyi 28 päivää myöhemmin (2002) -elokuvalla. Jatkoa seurasi 28 viikkoa myöhemmin (2007) -elokuvan muodossa.

Sony hankki uuden trilogian oikeudet 2024.

Boyle ohjasi 28 vuotta myöhemmin (2025) -elokuvan ja Nia DaCosta jatko-osan 28 vuotta myöhemmin: Luutempppeli, joka sai ensi-iltansa aiemmin tänä vuonna.

Cillian Murphy on vihjannut haluavansa palata Jim-hahmon rooliin trilogian päätösosaan.

Lähde: Deadline