Disney yritti ostaa James Bond -elokuvasarjan

Minkäköhänlainen crossover Pixarin kanssa olisi ollut.

Julkaistu:

Maaliskuussa toistamiseen Disneyn toimitusjohtajan paikan jättänyt Bob Iger paljastaa Financial Timesin haastattelussa yrittäneensä ostaa James Bond -elokuvasarjan Disneylle. 007 oli mukana samalla ostoslistalla, jolta viihdejätti ruksasi itselleen Pixarin, Marvelin ja Tähtien sodan.

Bond jäi kuitenkin haaveeksi. Sarjan oikeudet osti lopulta erinäisten vaiheiden jälkeen itselleen Amazon, joka työstää paraikaa elokuvasarjalle jatkoa.

Lue myös: Callum Turner pysyy vaitonaisena Bond-huhuista – mutta sai jo kovan suosituksen George Clooneyelta

Lue myös: Michael Cainen tekoälyääni lukee Odysseus-äänikirjan Christopher Nolanin elokuvan kunniaksi

Iger paljastaa haastattelussa, että muitakin isoja hankintoja jäi toteutumatta. Disney oli esimerkiksi erittäin lähellä Twitterin ostamista, mutta Iger perääntyi kaupoista viime hetkellä, koska pelkäsi alustan koituvan liian suureksi taakaksi. Palvelun osti lopulta Elon Musk, joka nimesi sen uudelleen X:ksi.

Pöydällä oli jättidiili myös Applen kanssa. Iger myöntää yhtiöiden käyneen keskusteluja fuusiosta, joka olisi toteutuessaan mullistanut koko viihde- ja teknologiamaailman.

Lopulta keskustelut kuitenkin kuivuivat kasaan, sillä Apple ei syttynyt ajatukselle tarpeeksi.

Igerin paikan Disneyn johdossa otti maaliskuussa Josh D’Amaro.