Dungeons & Dragons 2 -leffasta positiivinen päivitys – tekijät optimistisina

Eka leffa oli ihan mukavaa viihdettä, joten kyllähän tälle toivoisi jatkoa.

Julkaistu:

Aivan kelvollinen Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves sai ensi-iltansa 2023.

Vaikka elokuvaa kehuttiin laajalti, ei se tavoittanut katsojia teattereissa, niinpä Paramount päätti olla tekemättä sen jatko-osan.

Lue myös: Netflix on tekemässä Dungeons & Dragons -sarjan – perustuu klassiseen kauhuteemaiseen kampanjaan

Lue myös: Ryan Reynolds rysäyttää Neuvostoliiton takamaille – hauska toimintakomedia saapui suoratoistoon

Leffan ohjaajat John Francis Daley ja Jonathan Goldstein ovat kuitenkin optimistisia tulevan suhteen.

Kaksikko kertoo, että elokuvaoikeudet omistava Hasbro-lelujätti aikoo kaupata jatko-osaa muille studioille.

– Hasbro uskoo jatko-osaan. He yrittävät parhaillaan löytää toisen studion, jotta se saadaan tehdyksi. Myös tuottajamme ovat mukana, Goldstein sanoi The Discourse Podcastissa.

– Olemme tehneet tästä sydänasian. Rakastimme ensimmäisen tekemistä. Rakastuimme hahmoihin. Jatko-osa on helppo tehdä, koska olemme jo esitelleet perheen ja heidän tapansa, Daley sanoi.

Samalla hän kuitenkin tiedostaa, että talousasiat ovat jatko-osan tiellä.

– Olemme ylpeitä jatko-osan käsikirjoituksesta, joten ehkä me pääsemme vielä sille tielle, Daley sanoi.

Ensimmäinen elokuva jäi The Super Mario Bros. Movien jalkoihin, jonka ensi-ilta oli vain neljä päivää ennen D&D:tä. Mario ja Luigi rikkoivat kaikenlaisia ennätyksiä ja Honor Among Thieves hiipui siinä sivussa hiljalleen unohduksiin.

Samalla Dungeons & Dragons -lautapeliin tehtiin uusia muutoksia, jotka aiheuttivat paljon närää ja johtivat jopa pelin boikottiin.

Lähde: The Playlist

Lisää Episodi.fi Googlen ensisijaiseksi lähteeksi