Tänään esitetään televisiosta suomalais-kiinalaisena yhteistuotantona tehty fantasiaelokuva Jadesoturi (2006). Se on myös suoratoistopalvelu Yle Areenassa.
Muinaisessa Kiinassa soturi Sintai on saanut kohtalokkaan tehtävän. Hänen tulee taistella demonia vastaan ja suojella Sampoa, josta demoni haluaa muovata portin tuhoon.
Mutta Sintai valitsee rakkauden ja siirtää tehtävänsä tuleville elämille. Tuhansia vuosia myöhemmin, nykypäivän Suomessa, seppä Kai elää tietämättä tulevasta koitoksesta. Menneisyyden tapahtumat alkavat vähitellen aukaista nykyisyyden arvoituksia.
Ohjaajana Antti-Jussi Annila. Näyttelijöinä Tommi Eronen, Markku Peltola, Zhang Jingchu ja Krista Kosonen. Musiikki Kimmo Pohjonen ja Samuli Kosminen.
Jadesoturi on Annilan ensimmäinen pitkä elokuva ja ensimmäinen suomalainen kung-fu-elokuva. Se oli myös ensimmäinen suomalainen elokuva, joka sai teatteriensi-iltansa Kiinassa. Sitä näytettiin 70 kiinalaisessa kaupungissa, ja kansainvälisiä levitysoikeuksia myytiin yli 30 maahan.
Jadesoturi voitti kaksi Jussi-palkintoa, jotka ropisivat parhaasta pukusuunnittelusta ja parhaasta elokuvamusiikista.
Elokuva sai vaihtelevia arvioita, ja sen yleisöpisteet Rotten Tomatoesissa ovat luvussa 47. Alla traileri.
Tulevat lähetykset:
- Su 19.4.2026 klo 12.00 · Yle Teema & Fem
Lue myös: Kalevala: Kullervon tarina on edelleen ykkönen! – Katsojia jo hurja määrä
Lue myös: Kotimainen uutuussarja alkaa tänään: Krista Kososen esittämä nainen aloittaa vaarallisen suhteen
Lue myös: Antti J. Jokisen Kalevala-elokuva valtasi elokuvateatterit – Kerännyt jo 32 000 katsojaa
