Illalla tv:ssä: Jussi-palkittu rikoselokuva Kai Lehtisen kerä – sai teattereissa lähes 100 000 katsojaa

IMDb-arvosana on 7,1.

Julkaistu:

Illalla esitetään televisiossa kotimainen rikoselokuva Raid (2003). Se on katsottavissa myös suoratoistopalvelu Yle Areenassa.

Elokuvassa Raid ajautuu keskelle kansainvälisen rikollisuuden verkostoa etsiessään kadonnutta naisystäväänsä.

Näyttelijöinä Kai Lehtinen, Mari Rantasila, Juha Muje ja Oiva Lohtander. Ohjauksesta vastaa Tapio Piirainen.

Lue myös: Nyt ensi-illassa: Kotimainen draamakomedia paluusta kotiin Raumalle – siellä odottaa musiikillinen yllätys

Raid on Piiraisen ensimmäinen pitkä elokuva ja jatkoa hänen aiemmin toteuttamalleen samannimiselle 12-osaiselle televisiosarjalle. Sekä sarja että elokuva perustuvat kirjailija Harri Nykäsen kehittämään Raid-dekkarihahmoon, vaikka elokuvan tarina ei pohjaudu suoraan mihinkään yksittäiseen romaaniin.

Elokuva palkittiin useilla Jussi-pysteillä vuonna 2004. Juha Muje voitti parhaan miessivuosan Jussin, ja palkinnot myönnettiin myös Jukka Uusitalolle lavastuksesta sekä Pentti Tillderille puvustuksesta.

Elokuva sai teatterikierroksellaan 98 820 katsojaa. Alla traileri.

Tulevat lähetykset:

  • Pe 17.4.2026 klo 22.55 · Yle Teema & Fem

Lue myös: Jossain on valo joka ei sammu -elokuvassa perustetaan aivan uudenlainen bändi – katso traileri

Lue myös: Dingomania on valloittanut Suomen elokuvateatterit – ”Voin vain aidosti ihmetellä”, sanoo Neumann

Lue myös: Dingo-yhtyeestä kertova Levoton tuhkimo kerää hurjia katsojalukuja – Ylivoimaisesti suosituin elokuva joulun välipäivinä

YouTube video

Lähde: Wikipedia