Illalla tv:ssä: Laatuohjaajien hauska komedia julmasta hyväksikäyttämisestä – mukana neljä Oscar-voittajaa

IMDb-arvosana on 6,3.

12.12.2023 10:13

Illalla esitetään televisiosta arvostettujen elokuvantekijöiden komedia Sietämätöntä julmuutta (2003). Ohjaajina toimivat Joel ja Ethan Coen.

Elokuva kertoo menestyvästä avioerojuristista ja rahakkaita avioeroja harrastavasta onnenonkijasta.

Episodin arvostelussa leffaa kehuttiin aikoinaan hauskaksi ja tuumittiin näin:

”Coenit ottavat aiheestaan kaiken irti vääntämällä tarinan kierrokset huippulukemiin. Elokuvan loputtoman ahneet hahmot näkevät toisensa pelkästään rahantekoautomaatteina, eikä avioliiton varsinainen tarkoitus käy edes heidän mielessään. Coenien satiiri vääntyy parissa kohtauksessa jo niin irvokkaaksi slapstickiksi ja kaukaa haetuksi todellisuuden väännökseksi, että se oikeastaan heikentää kokonaisuutta mutta ei kuitenkaan merkittävästi.”

Catherine Zeta-Jones.

Leffassa näyttelee peräti neljä Oscar-voittajaa. He ovat George ClooneyCatherine Zeta-JonesBilly Bob Thornton ja Geoffrey Rush. Alla traileri.

Tulevat lähetykset:

  • Ti 12.12.2023 klo 21.50, TV5
  • Ke 13.12.2023 klo 23.35, TV5
  • La 16.12.2023 klo 16.20, FRII

Lue myös: Muistatko Oi ihana toukokuu -sarjan? Siitä tähdeksi ponnahtanut Catherine Zeta-Jones täytti 54 – tältä hän näyttää nyt – Episodi.fi

YouTube video