Illalla nähdään televisiossa romanttinen komedia Aina eka kerta (2004). Tarinassa rakastuminen ei tapahdu vain kerran, sillä Lucy menettää muistinsa jokaisen yön jälkeen. Henry joutuu siksi voittamaan naisen sydämen puolelleen yhä uudelleen, päivä toisensa jälkeen.
Elokuvan ajatus on inspiroinut oikean elämän hoitomenetelmän, sillä elokuvassa nähtäviä, samankaltaisia videoviestejä on hyödynnetty New Yorkin Riverdalessa sijaitsevassa hoivakodissa. Menetelmän tarkoituksena on helpottaa niin kutsuttua aamusumua, jolloin muistisairaan olo voi olla erityisen sekava, ahdistunut tai pelokas.
Charlotte Dell Riverdalen vanhainkodin johtoportaasta kommentoi: ”Elokuva oli perushöttöä, mutta se laittoi minut ajattelemaan. Kuinka tätä voisi käyttää muistisairaiden asukkaidemme kanssa? Mikäpä olisi parempi tapa aloittaa päivä, kuin nähdä jonkun rakastamasi läheisen kasvot ja ääni heti aamulla, toivottaen sinulle hyvää huomenta?”
Vanhainkodissa tehtävää videohoitoa käytetään aikaisessa ja keskivaiheessa olevasta muistisairaudesta kärsiville asukkaille, jotka vielä todennäköisesti tunnistavat henkilöt, jotka videoilla esiintyvät.
Leffa sai vaihtelevia arvioita, mutta se oli kaupallinen menestys. Rotten Tomatoesissa leffa saa kriitikoilta 45 prosentin hyväksynnän 175 kriitikkoarvion perusteella. Yleisö vaikutti pitäneen leffasta hiukan enemmän. Alla traileri.
Tulevat lähetykset:
- La 23.5.2026 klo 21.00 · Liv
- La 30.5.2026 klo 15.15 · Nelonen
Lue myös: Charlize Theron paljasti parisuhdeihanteensa: ”Osta talo kadun toiselta puolelta'”
Lue myös: Nyt suoratoistona: Robert De Niro pelastaa draamakomedian – Bradley Cooper jäi roolista rannalle
Lähde: Associated Press
