Walt Disney Company katkoi välinsä Johnny Deppiin vuonna 2022, kun Deppin ex-vaimo Amber Heard syytti miestä perheväkivallasta. Depp voitti lopulta kunnianloukkausoikeudenkäynnin Heardia vastaan, ja näin ollen miehen nimi on puhdistettu.
Tai niin sitä luulisi. Eipä Deppillä ole hirveästi ollut Hollywood-projekteja sen jälkeen. Euroleffoja sekä omia tuotantoja hänellä kyllä on tekeillä, mutta ehkä tilanne muuttuu pian.
Kuudetta Pirates of the Caribbeania puuhaillaan parhaillaan ja nyt huhuillaan taas, että Disney haluaisi Deppin takaisin.
Fanit ovat jo sanoneet, etteivät Karibian piraatit kiinnosta ilman Deppiä, joten Disney on melkoisessa pakkoraossa, mikäli haluavat vielä tienata näillä elokuvilla.
Aiemmat viisi Karibian piraattia ovat kuitenkin tienannut yhteensä 4,53 miljardia dollaria, joten helppoa rahaa olisi käsillä.
Elokuvien tuottaja Jerry Bruckheimer on jo valmistautunut siihen skenaarioon, että Depp palaa. Disney ei ole vielä ottanut yhteyttä Deppiin.
Kaksi käsikirjoitusta on kuitenkin tekeillä: toisessa on Jack Sparrow, toisessa ei. Myös Margot Robbien tähdittämää spinoffia suunnitellaan. Tai sitten se on juuri se toinen elokuva ilman kapteeni Sparrow’ta.
Depp on kuitenkin sanonut, ettei mikään saa häntä palaamaan Disneylle.
Myös Warner Bros. heitti Deppin ulos Ihmeotukset-elokuvista. Eipä elokuvasarjalle käynyt sen jälkeen hyvin, vaan franchise peruttiin, koska lippujenmyytin sakkasi niin pahasti ilman Deppiä.
Lähde: Comicbook
Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.