Vuoden 1987 Juokse tai kuole (The Running Man) mainitaan usein yhtenä elokuvamaailman menetettynä mahdollisuutena. Leffassa oli ainesta paljoon: Stephen Kingin romaaniin perustuva dystooppinen tarina tarjosi ideoita terävään sosiaaliseen kommentaariin, mutta loppujen lopuksi elokuva kutistui jopa hupaisaksi toimintarymistelyksi, jossa valkokankaalle marssitettiin toinen toistaan värikkäämpiä gladiaattoreita päähenkilöä metsästämään. Vaan toisinkin olisi voinut olla.
Elokuvasta nimittäin kaavailtiin alun perin sävyltään erilaista tarinaa. Sen pääosaan kiinnitettiin ensin Christopher Reeve, ja LA Weeklyn mukaan elokuvasta oli tarkoitus tehdä tummasävyisempi ja vertauskuvallisempi teos työttömästä miehestä, joka osallistuu väkivaltaiseen tosi-tv-ohjelmaan ruokkiakseen perheensä. Ohjaajaksi oli pestattu Andrew Davis, mutta kun produktio alkoi lipsua tämän alaisuudessa budjetista ja aikataulusta, Davis erotettiin ja tilalle hankittiin tv-tuotantoja aikaisemmin tehnyt Paul Michael Glaser. Tässä vaiheessa myös Reeve oli korvattu Arnold Schwarzeneggerilla.
Kirjassaan Total Recall – uskomaton elämäntarinani (2012) Schwarzenegger kirjoittaa Davisin palkkaamisen olleen ”kauhea virhe”, joka vahingoitti elokuvaa. Arnoldin mielestä Davis ohjasi elokuvan kuten jonkin tv-sarjan, ja samalla kaikki tarinan syvemmät teemat menetettiin. LA Weeklyn artikkelissa suunnanmuutos puolestaan yhdistetään pääosan esittäjien vaihtumiseen, miten lienee koko kuvio sitten kokonaisuudessaan mennyt.
Kenties tarina kerrotaan tehokkaammin Running Manin uudessa versiossa, joka on tulossa julki vielä tänä vuonna. Uudessa tulkinnassa pääosassa nähdään Glen Powell (Top Gun: Maverick), ja ohjaajana toimii muun muassa Baby Driverista tuttu Edgar Wright.
Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.