Alec Baldwin (Beetlejuice, The Departed, Punaisen lokakuun metsästys) kertoo haluavansa eläkkeelle.
Baldwin, 68, kuvaili vuoden 2021 Rust-elokuvan kuvauksissa sattunutta onnettomuutta ”sanomattoman vaikeaksi”. Ampumakohtauksen yhteydessä kuvaaja Halyna Hutchins sai surmansa, kun Baldwinin ”teatteriase” laukesi vahingossa.
Baldwiniin kohdistettu syyte kuolemantuottamuksesta kaatui heinäkuussa 2024, kun tuomari totesi syyttäjän salanneen todisteita puolustukselta.
Lue myös: Alec Baldwinin kohuelokuva Rust julkaistaan Suomessa DVD:llä ja Blu-raylla
Tilanne vaikutti Baldwiniin dramaattisella tavalla.
”Olin todella sairas – minulla oli hermostovaiva, joka johtui verenpainelääkkeistä. Pyörryin eräänä viikonloppuna kolme kertaa. Kaaduin jopa vaimoni päälle. Se oli hullua ja kamalaa”.
”Makasin sängyssä kahdeksan päivää, eikä päässyt ylös. En pystynyt kävelemään. Jouduin käymään fysioterapiassa, jotta pystyin kuvaamaan Rustin loppuun Montanassa. Muutoin he olisivat haastaneet minut oikeuteen. Selvisin paikalle, mutta olin sairas, joten suoritus oli mitä oli. Tein kuitenkin parhaani”.
”Tuon jälkeen jäin kotiin ja olin lasteni kanssa kolme ja puoli vuotta. En työskennellyt juuri lainkaan. Olin suunnitellut vaikka mitä projekteja, mutta totuin kotielämään”.
”En halua työskennellä enää. Haluan jäädä eläkkeelle ja olla lasteni kanssa”, Baldwin kommentoi.
Baldwinilla on vaimonsa Hilarian kanssa seitsemän pientä lasta. Hänellä on myös 30-vuotias tytär edellisestä avioliitostaan Kim Basingerin kanssa.
Lähde: Film News