Ohjaaja Steven Spielbergin mukaan Star Wars: Episodi II – Kloonien hyökkäys (2002) on George Lucasin parhaita ohjaustöitä.
”Se on lempparini Tähtien sota -elokuvista, heti Imperiumin vastaiskun jälkeen”, hän hehkutti.
Milleniumin vaihteessa ilmestynyt trilogia otettiin Tähtien sota -fanien toimesta vastaan ristiriitaisin tuntein.
Spielbergin mielestä Kloonien hyökkäys oli kuitenkin edistyksellinen teos. Hänen mukaansa siinä tehtiin rohkeita juonivalintoja ja rakennettiin Tähtien sota -universumia poliittisen trillerin keinoin.
Erityisesti häntä miellyttivät elokuvan toimintakohtaukset.
”Vaikuttaisi siltä, että hän kaivoi inspiraatiota Terminator 2 -elokuvasta. Lucasin tehtailemat toimintakohtaukset ovat vähintäänkin samalla tasolla”, Spielberg tykitti.
Lähde: Collider
Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.