1990-luvun alussa Tom Cruise halusi mukaan Rita Hayworth – Avain pakoon -elokuvaan ja tietenkin päärooliin.
Lähes erehtymättömän vainun omaava Tomppa vetäytyi kuitenkin yllättäen projektista. Syynä oli epäluulo keltanokkaohjaajaa kohtaan.
Cruise tuli mukaan projektiin menestyselokuvia tuohon aikaan lähes liukuhihnalla tehtailleen Rob Reinerin kanssa. Cruise oli pari vuotta aiemmin näytellyt Reinerin ohjaamassa Kunnian miehissä.
Reiner lupasi tuottaa Stephen Kingin tarinaan ja Frank Darabontin käsikirjoitukseen pohjautuvan elokuvan. Darabont ei kuitenkaan päästänyt Reineria ohjaajaksi, vaan halusi pestiin itse.
Tässä vaiheessa Cruisea alkoi epäilyttää. Darabont oli arvatenkin hyvä kirjoittaja, mutta ohjaajana ensikertalainen. Cruise osallistui käsikirjoituksen lukutilaisuuteen, mutta tuon jälkeen hänestä ei enää kuulunut.
”Luulen, että Cruisea hermostutti ajatus siitä, että hän joutuisi työskentelemään ohjaajan kanssa, joka on ensikertalainen. En syytä häntä siitä.”
”Hän saattoi muutenkin olla liian suuri tähti siihen elokuvaan. Kyseessä ei ollut mikään Paul Newmanin Lannistumaton Luke. Päähenkilö (Tim Robbinsin esittämä Andy Dufresne) kaipasi vähemmän päälle käyvää ja hienovaraisempaa otetta”, Darabont on kertonut.
Cruise ei ollut Hollywoodin ainoa kieltäytyjä. Myös mm. Brad Pitt, Tom Hanks ja Kevin Costner sanoivat Shawhank Redemptionille ei.
Rita Hayworth – Avain pakoon tuotti aikanaan lähes olemattomat 16 miljoonaa dollaria noin 25 miljoonan dollarin budjetilla.
Nykyään elokuva on todellinen kriitikoiden lellikki. IMDb:n käyttäjäarvioihin perustuvalta top 250-listalta se löytyy edelleen sijalta 1. (arvosana 9.3/10).
Lähde: Slashfilm