Christopher Nolanin The Odyssey -elokuvasta julkaistiin uusi traileri, eikä kahden ja puolen minuutin pätkä jättänyt faneja kylmäksi.
Kehuja sateli niin visuaaliselle ilmeelle, toimintakohtauksille kuin pääosan Matt Damonillekin.
”Traileri näyttää päättömän eeppiseltä. Nolan + IMAX ovat ainekset, joista on muhinassa jotain legendaarista?”, eräs kommentoi.
”Elokuva on voittanut 11 Oscaria jo nyt”, kuului toisen fanin kommentti.
Eräs käyttäjä veisteli: ”Matt Damon yrittää päästä kotiin – paras elokuvakonsepti, minkä ihmiskunta on kehittänyt”. Kommentilla viitattiin Yksin Marsissa -, Pelastakaa sotamies Ryan – ja Jason Bourne -elokuviin.
Lue myös: Uusi The Odyssey -traileri on täällä – kaksi ja puoli minuuttia kauneutta
Lue myös: Christopher Nolan: The Odysseyssa nähdään alkuperäiset supersankarit ja Homeros oli aikansa ihme
Kritiikkiäkin tuli. Osa kohdistui historialliseen ilmeeseen ja puvustukseen. Visuaalista näyttävyyttä ei sinänsä kiistetty, mutta joidenkin mielestä trailerin “grimdark”-tyyli oli ”väsynyt” tai jopa ”tylsä”.
Jotkut kokivat dialogissa kuultavat nykyaikaiset ilmaukset liian töksähtävinä Antiikan ajan tarinaan.
”Tom Hollandin esittämän Telemakhoksen ”my dad is coming home” kuulostaa enemmän sitcomilta kuin historialliselta eepokselta”, eräs Youtube-käyttäjä huomautti.
The Odyssey saapuu ensi-iltaan 17.7.
Lähde: Express
