Priyanka Chopra Jonas on Ercell Bodden, rauhallista arkea kauniilla saarella yhteisönsä keskellä elävä nainen. Menneisyys ei kuitenkaan jätä häntä rauhaan: armoton kapteeni Connor (Karl Urban) saapuu paikalle, ja edessä on verinen yhteenotto, kun Ercellin yllättävä tausta alkaa paljastumaan.
1800-luvun puoliväliin sijoittuva The Bluff on elokuva, joka ei oikein tiedä, mitä se yrittää olla. Pätkän väkivalta on ylimitoitettua, räiskintä tauotonta ja CGI niin korostuneen digitaalista, että kokonaisuus muistuttaa paikoin videopeliä.
Ohjaaja Frank E. Flowers tavoittelee jännitettä ja eeppisyyttä, mutta horjuva rytmi ja keinotekoinen ulkoasu syövät uskottavuuden. Chopra Jonas ja Urban tekevät parhaansa, mutta hahmot hukkuvat visuaalisiin ylikierroksiin. Heidänkin ilmeistään tosin paistaa ajoittain epäusko lopputulokseen.
Jotain hyvää leffasta sentään löytyy: elokuvan äänimiksaus on paikoin asiallinen ja pituus on osattu jättää tolkulliseksi.
Tom Kajaslampi
Tähdet ★★
