Ontto kruunu. The Death of Stalin. House of the Dragon. The Outfit. Brittinäyttelijä Simon Russell Beale tunnetaan monista pienemmistä rooleista elokuvien ja tv:n puolella, mutta hänen legendan statuksensa on syntynyt näyttämöllä.
Bealea on kutsuttu muun muassa yhdeksi aikansa merkittävimmistä brittinäyttelijöistä ja William Shakespearen tulkeista. Mainiossa A Piece of Work – Playing Shakespeare & Other Stories -elämäkerrassaan näyttelijä pohtii ammattia ja uraansa syvällisesti. Vilahtaapa sivuilla tietysti myös monille kovin tuttuja nimiä Judi Denchistä Ian McKelleniin.
Opus ei välttämättä uppoa lukijalle, joka ei ole niin kiinnostunut näyttelijäntyön filosofiasta ja syvällisemmistä pohdinnoista, mutta mikäli laadukkaat näyttelijäelämäkerrat, brittiläinen teatterikulttuuri, Shakespeare tai Beale kiinnostavat, teosta voi lämpimästi suositella. Kirjaa ei ole suomennettu.
Jesse Raatikainen
★★★★
A Piece of Work – Playing Shakespeare & Other Stories. Kirjoittanut Simon Russell Beale. Kustantaja Abacus Books. 352 sivua.