Hitti-indie Obsession teki tempun, johon vain viisi kauhuelokuvaa on pystynyt

Kunnon tienestit pienellä sijoituksella.

Julkaistu:

Curry Barkerin hittileffa Obsession on ollut jo tarjolla erilaisissa VOD-palveluissa hyvän aikaa, mutta niin vain se kerää samalla myös teatteritienestejä.

Ja on ollut ihan kannattavaa pitää elokuva teattereissa, koska se on nyt rikkonut sellaisen rajan, johon vain viisi kauhuelokuvaa on pystynyt.

Lue myös: Maailman kriisit inspiroivat Ridley Scottia tekemään elokuvan selviytymisestä, ihmisyydestä ja toivosta – haastattelussa The Dog Stars -ohjaaja ja näyttelijät 

Lue myös: Obsession-tähti nappasi kovan X-Men-roolin Marvelin tulevasta uudesta mutanttielokuvasta – muitakin isoja roolituksia vahvistettiin

Obsession on rikkonut maagisen 500 miljoonan dollarin rajan lippukassoilla.

Saanemmeko samalla huomauttaa, että elokuvan budjetti oli alle miljoona dollaria, joten kyseessä on kohtalaisen poikkeuksellinen suoritus.

Kirottu 4: Viimeiset riitit tienasi viime vuonna 499,2 miljoonaa dollaria, jääden vain hitusen puolen miljardin dollarin rajan alapuolelle.

Obsession on tienannut tätä kirjoittaessa 501,5 miljoonaa dollaria, ja eiköhän sen teatterikierros ala olla paketissa.

Barkerin leffan lisäksi seuraavat kauhuelokuvat ovat ylittäneet tämän hurjan rajapyykin: World War Z (540 miljoonaa), I Am Legend (585,5 miljoonaa), Kuudes aisti (672,8 miljoonaa) sekä Stephen Kingin It (719,7 miljoonaa).

Lähde: Slash Film

Lisää Episodi.fi Googlen ensisijaiseksi lähteeksi