Illan tv-tarjonnassa on elokuva Lahjomattomat (1987).
Eliot Ness jahtaa rikollispomo Al Caponea, käyttäen kaikki keinot saadakseen tämän kiinni, vaikka se vaatisi sääntöjen luovaa tulkitsemista.
Nessiä näyttelevä Kevin Costner joutui kuvauksissa pienimuotoiseen kiistaan Al Caponea näyttelevän Robert De Niron kanssa. Costner avasi tilannetta aikoinaan haastattelussa.
Lue myös: Kevin Costner tekee uuden aluevaltauksen – Kerääkö rahaa Horizon-elokuvasarjaansa varten?

– Minulla oli vaikeuksia joidenkin kohtausten kanssa, koska hahmoni oli niin ”luotisuora”. Robertilla taas oli vapauksia tulkintaan. Yritin selvitä muodollisella kielenkäytölläni jotakuta vastaan, joka käytti katukieltä ja vielä improvisoi jonkin verran. Joten minulla oli hankalaa selvitä joistain noista kohtauksista. Sean (Connery) puhui minulle asiasta jonkin verran, Costner kertoi.
Elokuvassa on hulppea tähtikaarti. Leffassa nähdään aiemmin mainitut Costner, De Niro ja Connery sekä muun muassa Andy Garcia ja Patricia Clarkson. Ohjaajana Brian de Palma.
Lahjomattomat tuotti maailmanlaajuisesti 106,2 miljoonaa dollaria 25 miljoonan dollarin budjetilla, ja se sai kriitikoilta myönteisiä arvioita. Elokuva oli ehdolla neljän Oscar-palkinnon saajaksi. Connery voitti parhaan miessivuosan Oscar-palkinnon sekä Golden Globe -palkinnon.
Elokuva on myös SkyShowtimessa. Alla kohtaus elokuvasta.
Tulevat lähetykset:
- La 1.2.2025 klo 22.35, MTV3
- To 6.2.2025 klo 23.25, MTV Sub
Lähde: Cinema Blend, Wikipedia