Illan tv-viihteestä löytyy toimintakomedia Rush Hour 3 (2007).
Kun kiinalaisdiplomaatti joutuu murhayrityksen kohteeksi, agenttikaksikko Carter ja Lee ajautuu tutkimaan tapausta Pariisiin. Pian kaksikko huomaa olevansa keskellä kansainvälistä salaliittoa, jossa vaaralliset rikolliset ja kaoottiset tilanteet seuraavat toisiaan. Matkan varrella vastaan tulee myös temperamenttinen ranskalainen taksikuski, jonka kanssa yhteistyö johtaa toinen toistaan hullunkurisempiin hetkiin.
Lue myös: Nyt suoratoistona: Bond-näyttelijä viihdyttää Jackie Chanin kanssa – pätevä ohjaaja laadun takeena
Elokuvan ohjasi Brett Ratner ja käsikirjoitti Jeff Nathanson. Näyttelijöinä Jackie Chan, Chris Tucker, Max von Sydow, Hiroyuki Sanada, Noémie Lenoir, Yvan Attal ja Youki Kudoh.
Kuvauksissa jaettiin sakkoja. Jos jonkun puhelin soi kuvausten aikana, siitä joutui maksamaan 20 dollaria. Rahat lahjoitettiin kodittomille, ja valuuttaa kertyi yli 600 dollaria.
Kerrottakoon myös, että Jackie Chan mursi rintalastansa tekemistään tempuista. Lopputeksteissä nähdään epäonnistunut otos, jossa Chan heittää pöydän jalkojensa avulla taaksepäin – ja vahingossa itseään päin.
Elokuvan kriitikkomittari Rotten Tomatoesissa on luvussa 17 ja yleisömittari luvussa 63. Mielipiteet siis jakautuivat tämän elokuvan kohdalla varsin rajusti. Alla traileri.
Tulevat lähetykset:
- To 14.5.2026 klo 21.00 · Kutonen
- Pe 15.5.2026 klo 19.05 · TV5
- Ma 18.5.2026 klo 23.10 · Kutonen
Lue myös: Nyt suoratoistossa: Kamppailulajien legendat palaavat kouluttamaan uutta sankaria
Lähde: IMDb
