Mufasa: Leijonakuningas on esiosa klassiselle Leijonakuninkaalle, jonka ”näytelty” remake ilmestyi vuonna 2019. Esiosat ovat vaikeita lippuluukuilla, eikä Mufasa vaikuta pärjäävän niin hyvin kuin oli toivottu.
Elokuvan ennustettiin tienaavan noin 180 miljoonaa dollaria ensi-iltaviikonloppunaan maailmanlaajuisesti, mutta nyt näyttää siltä, että se on tienaamassa vain 125 miljoonaa.
Lue myös: Disney tuo seuraavaksi tämän prinsessan takaisin valkokankaille – luvassa näytelty versio, tietenkin
Mufasa kilpailee USA:ssa Sonic the Hedgehog 3:a vastaan (meillä ensi-ilta vasta 27.12.) ja sininen vauhtisiili on pieksemässä leijonaporukan kanveesiin.
Sonic tienasi Yhdysvalloissa noin 25 miljoonaa dollaria perjantaina, kun Mufasa nappasi vain 13,3 miljoonaa.
Alla leffojen trailerit.
Lähde: Deadline
Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.