Näin miljardi dollaria maksaneelle Tähtien sota -hotellille kävi – Muutettiin toimistorakennuksiksi

Kaksipäiväinen visiitti Galactic Starcruiser Hotellissa maksoi 4800 dollaria per asiakas.

31.1.2025 01:00

Disney aikoo muuttaa Tähtien sota -faneille rakennetun Galactic Starcruiser Hotellin liiketiloiksi.

Vuoden 2022 maaliskuussa teemahotelli avattiin näyttävin menoin, Star Wars: Galaxy’s Edge -huvipuiston kylkeen. Hupi ei kestänyt kauan, sillä hotelli suljettiin jo saman vuoden syksyllä.

Lue myös: Asiakaspalaute Disneyn Star Wars -hotellista ei ole pelkästään mairittelevaa: ”70-luvun lähiökoulu” – ”kaksi päivää ikkunattomassa bunkkerissa”

Avaruusaluksen näköiseksi sisustetussa hotellissa oli mahdollista pelata Sabaccia, valomiekkailla tai osallistua interaktiiviseen seikkailuun, joka eteni hotellivierailun ajan. Kompleksi maksoi miljardi dollaria. Kuluttajalle kahden päivän viisiitti hotellissa maksoi noin 4800 dollaria.

Lue myös: Disneyn Galactic Starcruiser Hotel voi olla muistettava elämys – mutta lysti maksaa hunajaa!

Nyt avaruusalushotellia ollaan valjastamassa Disneyn suunnittelu- ja kehitysosaston (Walt Disney Imagineering) työntekijöiden toimistotiloiksi.

WDI-osasto vastaa mm. Disneyn huvipuistojen ja risteilylaivojen toiminnasta.

Lähde: The Wrap

Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.