Nämä salaliittoon osallistuvat pahikset on vahvistettu Dyyni: Osa kolme -elokuvaan

Dyyni: Osa kolme saa ensi-iltansa 18.12.2026.

Julkaistu:

Dyyni: Osa kolme -elokuvassa nähdään neljä keskeistä “pahista”, jotka jotka juonivat Paul Atreidesin (Timothée Chalamet) syrjäyttämistä.

Hahmot ovat tuttuja Frank Herbertin Dyynin Messiaan lukeneille ja osa näyttelijöistä on vilahdellut jo trailereissakin. Nyt nimet vahvistettiin kuitenkin virallisesti.

Robert Pattinson esittää muotoaan muuttavaa Scytalea, joka toimii salaliiton pääjehuna. Charlotte Rampling palaa Scytalen liittolaisen Gaius Helen Mohiamin rooliin. Jason Momoa palaa Duncan Idahoksi – tai tarkemmin sanottuna klooniversio Hayt‑gholaniksi – joka on melkoinen troijan hevonen Atreidesin kannalta.

Lue myös: Dyyni: Osa kolmen trailerilla nähdään kunnon mättöä – uusi planeetta on uhan alla

Lue myös: Scifi-mammutti Dyynin kolmas osa sai eeppisen trailerinsa

Myös Florence Pughin esittämä prinsessa Irulan osallistuu salaliittoon, muun muassa manipulomalla Paulin ja Chanin (Zendaya) perhesuunnitelmia.

Huuruissa elävää Edric-pilottia ei ole vielä vahvistettu leffaan, vaikka romaanissa nimenomaan hänen kykyjensä avulla salaliitto pysyy salaisena.

Dyyni: Osa kolmen ohjaa jälleen Denis Villeneuve. Ensi-ilta on 18.12.2026.

Youtube video

Lähde: The Direct