Nyt Prime Videossa: Russon veljesten kallis agenttisarja teki paluun! Tarjolla on seitsemän jakson verran uutta rymistelyä

Sarjan avauskaudesta on ehtinyt jo vierähtää kolme vuotta.

Julkaistu:

Prime Video -suoratoistopalveluun on lisätty tänään keskiviikkona 6. toukokuuta toinen tuotantokausi Avengers-ohjaajien, Russon veljesten, tuottamasta agenttisarja Citadelista.

Stanley Tuccin esittämä Citadel-organisaation agentti Orlick kokoaa uuden tiimin kasaan uutta salaista ja vaarallista tehtävää varten. Mukaan päätyy taas myös ykköskaudellakin nähty aviopari Mason ja Nadia (Richard Madden ja Priynka Chopra Jones).

Lue myös: Prime Video perui Avengers-veljesten megakalliin vakoojasarjan spinoffit

Lue myös: Avengers-miesten Citadel: Honey Bunny sai trailerin – vakoojaverkostot leviävät

Kaikki sarjan toisen kauden seitsemän jaksoa lisättiin katseltaviksi yhdellä kertaa. Sarjan avauskaudesta on jo vierähtänyt kolme vuotta; ykköskausi debytoi Prime Videossa vuonna 2023. Tämän jälkeen palvelussa on julkaistu myös kaksi spin-off-sarjaa: Citadel: Diana ja Citadel: Honey Bunny.

Franchiselle oli alun perin kaavailtu lisääkin jatkoa, mutta todella kalliiden tuotantokustannusten ja valjujen katsojalukujen yhdistelmä sai studion pistämään lisäprojektit jäihin. Kakkoskausi paljastettiin myös yllättäen ja vain parin viikon varoajalla. Mukana avainrooleissa nähdään tällä kertaa myös Matt Berry ja Jack Reynor.

Sarjan IMDb-arvosana on 6,2 ja Rotten Tomatoes -sivuston prosentit 51/62.

Lue myös: Videopeliä muistuttava toimintaelokuva hämmentää – Pääosissa Karl Urban ja Chopra Jones

Katso Citadelin kakkoskauden virallinen traileri alta.

Youtube video