Viaplayssa on nyt elokuva 10 Things I Hate About You (1999). Se sai kriitikoilta enimmäkseen positiivisia arvosteluja.
Bianca Stratfordin rakkauselämä on jumissa perhesäännön vuoksi – hän saa seurustella vasta, kun hänen kapinallinen isosiskonsa Kat löytää oman kumppaninsa. Tarina perustuu Shakespearen klassikkoon Kuinka äkäpussi kesytetään.
Näyttelijöinä Heath Ledger, Julia Stiles ja Joseph Gordon-Levitt. Ohjauksesta vastaa Gil Junger.
Lue myös: Natalie Dormer on nyt 43-vuotias – tästä syystä fanit rakastavat häntä
Lue myös: Pennywise- ja Kreivi Orlok -mies Bill Skarsgård haluaa seuraavaksi Gothamin arkkipahiksen rooliin
Leffa tarjosi läpimurron Stilesille, Ledgerille ja Gordon-Levittille, jotka kaikki saivat palkintoehdokkuuksia. Julkaisunsa jälkeen elokuvasta on tullut kulttiklassikko, ja sitä pidetään yhtenä aikakautensa parhaista romanttisista komedioista.
Elokuvassa koettiin myös aivan aitojakin tunteita. Kun Kat lukee 10 Things -runon, hetki taltioitiin yhdellä otolla. Katin kyyneleet runon loppua kohti olivat todellisia eivätkä suunniteltuja.
Kymmenen vuotta myöhemmin elokuva sovitettiin televisiosarjaksi, joka kesti kaksikymmentä jaksoa. Larry Miller palasi siinä rooliinsa Walter Stratfordina.
10 Things I Hate About You on myös Disney Plussassa. Alla traileri.
Lähde: IMDb