SkyShowtimen valikoimassa on nyt koominen paukutteluleffa The Baytown Outlaws (2012), joka yrittää luoda oman versionsa Quentin Tarantinon tyylistä. Elokuvan käsikirjoitus oli mukana vuoden 2009 Blacklist-listalla, joka on luettelo vuoden pidetyimmistä käsikirjoituksista, joista ei tehty elokuvaa.
Elokuvan tarinassa Celesten exä Carlos ampuu häntä vatsaan, joten on aika pelata likaista peliä. Taistellessaan kummipojastaan Robista Celeste palkkaa kolme lainsuojatonta punaniskaveljeä tuomaan pojan takaisin luokseen.
Pieni pelastusoperaatio kasvaa isoksi rähinäksi. Tiimin on räiskittävä tiensä läpi salamurhaajien, intiaanien ja liittovaltion agenttien. Samalla on suojeltava Celesten viatonta lasta.
Ohjaajana Barry Battles. Näyttelijöinä Clayne Crawford, Travis Fimmel, Eva Longoria, Billy Bob Thornton, Michael Rapaport, Daniel Cudmore, Thomas Brodie-Sangster, Andre Braugher, Paul Wesley, Natalie Martinez sekä Zoë Bell.
Elokuva ei saanut hääviä vastaanottoa. Esimerkiksi Variety löysi elokuvasta kuitenkin hyvää sanottavaa:
”Räväkkä, tarantinomaisella otteella tehty sekoitus kliseitä, arkkityyppejä ja kunnioitettavaa hulluutta, joka ammentaa inspiraationsa etelän rosoisista 60- ja 70-luvun drive-in-elokuvista.”
Alla traileri.
Lue myös: Tilaa Episodin uutiskirje ja tiedät mitä katsoa! Nappaa katseluvinkit suoraan sähköpostiin tästä.