Palkinnot jaettu Tampereen elokuvajuhlilla – Katso täältä kaikki voittajat

Tampereen elokuvajuhlat päättyivät sunnuntaina.

Tampereen elokuvajuhlien kansainvälisen kilpailun pääpalkinnon, Grand Prix:n on voittanut Angello Faccinin ja Guille Isan dokumenttielokuva Dulce (USA, Kolumbia, Peru 2018).

Tuomaristo kuvaa ilmastonmuutos-teemaa sivuavaa teosta uniikiksi ja hämmästyttäväksi elokuvaksi, jolla on lyhyestä muodostaan huolimatta pitkäaikainen vaikutus.

Bogdan Muresanun Cadoul de Craciun (Joululahja, Romania 2018) voitti useita palkintoja kansainvälisessä kilpailussa. Elokuva sai kansainvälisen kilpailun yleisöpalkinnon, Tampereen palkintoehdokkuuden European Film Awards 2019 -kilpailussa sekä parhaan fiktioelokuvan palkinnon.

Parhaan animaation kategoriapalkinto myönnettiin Jon Frickeyn elokuvalle Neko No Hi (Kissan päivät, Saksa, Japani 2018) ja parhaan dokumentin kategoriapalkinto elokuvalle All Inclusive (Täysihoito, Sveitsi 2018), jonka on ohjannut Corina Schwingruber Ilić.

Anna Paavilaisen Kaksi ruumista rannalla sai kunniamaininnan parhaan fiktion sarjassa.

Tinja Ruusuvuoren dokumentti Untitled (Burned Rubber on Asphalt, 2018) kahmi palkintoja elokuvajuhlien kotimaisessa kilpailussa. Elokuva voitti pääpalkinnon alle 30-minuuttisten elokuvien sarjassa, opiskelijapalkinnon sekä Tampereen ehdokkuuden Eurooppalaisen lyhytelokuvan yleisöpalkinnon saajaksi.

Pääpalkinnon yli 30-minuuttisten kotimaisten elokuvien sarjassa voitti Arthur Franckin dokumentti Olliver Hawk (kuvassa). Tuomaristo arvosti hypnoottisen elokuvan poikkeuksellisen huolellisesti punottua audiovisuaalista kudosta, joka tarjoaa ainutlaatuisen näkymän jaettuihin uniin, lähihistoriaan ja politiikkaan.

Reetta Huhtasen dokumenttielokuva Aatos ja Amine palkittiin Kirkon mediasäätiön palkinnolla sekä kotimaisen kilpailun erikoispalkinnolla.

Kotimaisen kilpailun alle 30-minuuttisten elokuvien erikoispalkinnon sai Tia Kouvon fiktiivinen elokuva Mummola.

Suomen elokuvasäätiön asettaman Risto Jarva -palkinnon voitti tänä vuonna Milja Viidan kokeellinen dokumentti Eläinsilta U-3033.

Kamerafirman ja Valofirman antaman Kultainen Varjo -kalustovuokrauspalkinnon voittivat ohjaaja Patrik Söderlund ja kuvaaja Jussi Eerola elokuvasta Valtakunnat.

Nuorisotuomaristo valitsi suosikikseen Lauri-Matti Parppein fiktiivisen elokuvan Hiljaa kuin murhaajat, ja yleisöpalkinnon voitti Janne Tanskasen ja Ville Asikaisen dokumentti Tee se itse -elämä: Combat Rockin tarina .

Yle Teeman Uusi Kino -palkinnon voittajaksi äänestettiin Emma Similän Äiti moppaa.

Kotimainen tuomaristo jakoi kunniamaininnan Kirsikka Saaren elokuvalle Super Comfort.

Aiheeseen liittyvät elokuvat