Tänään tv:ssä: Pätevä lännenelokuva vuodelta 1951 – Edellisestä esityksestä lähes 40 vuotta

Episodin tähdet ★★★★

Julkaistu:

Tänään nähdään televisiossa vuonna 1951 valmistunut Lainsuojattomien armoilla.

Maineikkaan western-ohjaaja Henry Hathawayn tiivistunnelmainen lännenelokuva osoittaa, että jännitystä voi rakentaa lähes kokonaan yhdessä tapahtumapaikassa. Elokuvan pääosissa nähdään Tyrone Power ja Susan Hayward.

Tom Owens (Power) on postivaunuyhtiön omistajan poika, joka opettelee alan töitä syrjäisellä Rawhide Passin etappiasemalla. Kun asemalle saapuu Vinnie Holt (Hayward) pienen veljentyttärensä Callien kanssa, heidän matkansa keskeytyy vaarallisesti. Neljä vankikarkuria ottaa postivaunuaseman haltuunsa odottaessaan seuraavana päivänä kulkevaa kultakuljetusta. Tom ja Vinnie joutuvat esittämään avioparia pysyäkseen hengissä. Samalla tilanne muuttuu yhä uhkaavammaksi.

Elokuvan alkuperäinen nimi on Rawhide, mutta sillä ei ole yhteyttä myöhempään Clint Eastwoodin tähdittämään Rawhide-lännensarjaan, joka oli suomeksi Lännen tie.

Lue myös: Dustin Hoffmanin aliarvostetuin elokuva? – ”Kuin Death Wish jossa juutalaispoika kostaa natseille”

Dudley Nicholsin käsikirjoitus pohjautuu yksinkertaiseen asetelmaan, mutta Hathaway kasvattaa siitä tehokkaan panttivankitrillerin. Rajattuun tapahtumapaikkaan sijoittuvasta tarinasta syntyy pätevää viihdettä lännenelokuvien ystäville.

Lainsuojattomien armoilla on nähty televisiossa harvoin. Edellisen kerran se esitettiin Suomessa vuonna 1987. Nyt se esitetään Yle Teemalla perjantaina 10.7.2026 klo 21.55. Areenassa 7.10.2026 saakka. Katso traileri alta.

Youtube video